Het was rond deze tijd dat de Amerikaanse complotparanoia de kop op stak. Het gerucht ging dat onze school door fanatieke maoïsten was geïn filtreerd. Werd er via de luidspreker waar we elke ochtend om 7 uur met het Chinese dzau (goede morgen) gewekt werden ook afgeluisterd? Wie was eigenlijk die man van dat reisbureau die vorige week een lezing gaf? Was het een rekruterings officier van een communistische inlichtingendienst of wat? Waarom had de tolk van Mao een lezing gehouden? Bijna iedereen was van plan het bijltje er bij neer te gooien of in er ieder geval een week end tussenuit te knijpen. Ook deze gevaarlijke onderstroom probeerde de directeur manmoedig te kanaliseren. 'If you must leave, we recommend that you do not exhaust yourselves. Thank you.' Vooral om de onderstreping werd door ons har telijk gelachen evenals om zijn suggestie dat wan neer het niet anders kon we ons ook van Jonglish (half Engels half Chinees) mochten bedienen. Dat deden we al vanaf de eerste dag. Het maakte ons mondiger en brak juist dikwijls de spanning omdat het tot hilarische combinaties leidde. Ik was niet van plan weg te gaan maar toen Nina van de Duitse school mij vroeg of ik in haar BMW naar het strand huis van haar ouders in de buurt van Cape Cod mee wilde gaan, sagte ich kein nein. Dat weekend heeft me gered. Even was de zee dichtbij en Middlebury ver weg. Ik oefende er voor mijn rol als Queen of the Netherlands in de politieke satire over democratie en dictatuur die onze klas tijdens de China Night, twee weken voor het eindexamen, zou opvoeren. Een vertoning van de Rocky Horror Picture Show in een verlopen bioscoop in Hyannis Port hielp me die rol vorm te geven. Final exams Ter gelegenheid van het bestaan van twee eeuwen diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten van Amerika sprak koningin Beatrix op 21 april 1982 het House of Representatives en de Senate toe. Ik zocht een fragment uit dat in ons stuk te pas kwam en vertaalde het in het Chinees. Nu ik het fragment herlees, valt het me op dat die toespraak een hoog houdbaarheidsgehalte heeft. 'Democracy must be aware of the danger of people no longer feeling they are participating in the democratic decision making process. How can we strengthen and if necessary restore, the people's faith in their own decision makers. How can we improve the delimitation of responsibilities? These are questions on which all of us should most earnestly reflect. Those who are elected to represent the people will regard this as their primary duty. We live in an era of tremendous challenges.'2. Kort na terugkeer voerden we ons stuk met succes op maar in Middlebury was de uitdaging vooral het gevreesde eindexamen dat voor de deur stond. Met uitzondering van twee uitvallers had ieder een het tot de laatste week bolgewerkt. Een aantal leerlingen stale met kop en schouders boven de rest uit. Dat waren of absolute bollebozen of uitslovers die hetzelfde resultaat bereikten door keihard te studeren. Velen scoorden gemiddeld en sommigen konden het nauwelijks bijbenen. Iedereen besefte dat je minstens een C- moest halen om de credit points te verzilveren bij je moederinstelling. Voor mij golden die overwegingen niet. Zelfs al kreeg ik een D, E of F, het zou weinig uitmaken want mee tellen in Nederland deden ze toch niet. Hoogstens zou het een knauw voor mijn zelfvertrouwen bete kenen. Die laatste week werd er nauwelijks geslapen in Forest Halls. Er werd van alles geslikt om op de been te blijven. De adrenalinekraan stond wijd open. Er heerste een sfeer van grote lotsverbonden heid en iedereen hielp en ondersteunde elkaar zo veel doenlijk. De examens zelf verliepen als in een droom en de nachtmerrie van velen was op het laatste moment een volledige black-out te hebben. Het was een uithoudingstest zoals die dikwijls te zien is in Amerikaanse films over het drillen van elite legerkorpsen. Kort na het mondelinge examen op vrijdag kregen we ons cijfer. Nerveuzer dan ik toe wilde geven, ging ik naar de kamer waar over ons lot beslist werd. Link keek me indringend aan en zei: 'Americans are tricky are not they, Wann Der wen?' Daar was ik het helemaal mee eens, maar de euforie over mijn cijfer kreeg de overhand en ik rende zonder verdere plichtplegingen naar buiten. Wij feliciteerden of troosten elkaar naar gelang en alle remmen gingen los. De dag van afscheid nemen, brak onvermijdelijk aan in het besef dat we elkaar nooit meer zouden zien ondanks alle beloftes van het tegendeel. Link schreef naderhand: 'My point, in sum, is that a ggade of B- is certainly a creditable performance 13 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 15