ZEEUWSE VRIJBUITERS Interview met historicus Victor Enthoven - - 13^ I Victor Enthoven, docent geschiedenis en politicologie aan het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder, verdiepte zich jarenlang in de VOC en de handel van de Republiek met het Atlantisch gebied. Tijdens zijn onderzoek kwam hij veel aan de weet over onder meer het aandeel van Zeeland in de slavenhandel. Gesprek over de VOC-maffla, de Schotse stapel in Veere en oubolli- Oscar Steens ge Zeeuwse publicaties. Zoals je weet wordt in deze kolommen gediscussieerd over het concept Zeelandstad. Zeeland als een grote stad, zij het niet in traditionele zin. Zeelandstad als metafoor om de provincie anders in te richten zonder haar krachten ruimte, groen en cultuur, geweld aan te doen. Hoe sta jij daar tegenover? Uhhh? Zeelandstad staat ook voor het doorbreken van een frustrerend eilanddenken. Ik noem maar wat: bouw een groot, mooi theater en laat al die lokale, halfbak ken initiatieven voor wat ze zijn. Ik weet alleen dit: in Zeeland wonen geen stadse mensen, er heerst dus ook geen stadse mentaliteit. Het gaat niet om een stad als Londen, Parijs... Nee zeg, dat begrijp ik ook wel... Maar je hebt gelijk: het feit dat er geen universiteit is, dat merk je aan alles. Begin jaren negentig woonde ik vanwege mijn onderzoek een tijdje in Middelburg. Er gebeurde wel wat, dacht ik. Maar nog afgezien daarvan: ik denk dat het belangrijker is dat Zeeland contact zoekt met de buitenwereld. Een Zeeuwse universiteit, waarbij om te beginnen valt te denken aan het vestigen van dependances van binnen- en buitenlandse universiteiten, zou dat Zeeland goed doen? De vraag is: wat voor mensen wil je afleveren? Als je er een filiaal van een Amerikaans college van maakt, krijg je een veredelde hbo-instelling en die heb je 16 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 18