hier al. Ik denk dat een academisch georiënteerde opleiding er in Zeeland moeilijk zal komen. Dat zal veel geld kosten. Mijn idee zou zijn: leg contacten met bestaande academies en doe er je voordeel mee. Er zijn nu mondjesmaat relaties en alles gaat er daarbij zo kneuterig aan toe. Voorbeeld? In Zeeland is al heel lang een historiografisch debat gaande over de vraag wat nou belangrijker was voor de Zeeuwse economie: de handel op Azië of de activiteiten in het Atlantisch gebied? Het onderzoek naar het Atlantisch gebied is veel lastiger, techni scher ook. Toch is er de laatste tien jaar veel nieuws over dit gebied - ook in relatie tot Zeeland - gemeld. Zo is het nu mogelijk om op basis van cijfers een goede economische vergelijking te maken tussen de Zeeuwse activiteiten in het Atlantisch gebied en in Azië, via de VOC. Maar vreemd genoeg neemt niemand daar in Zeeland nota van. Men weet van niets. De historici in Zeeland moeten beseffen dat er buiten Zeeland ook het nodige gebeurt dat bijzonder interessant is. Ze hebben er geen weet van, gaan voort met het publiceren van meer van hetzelfde. Ja, wat wil je ook. Ze zitten hun hele leven op dezelfde plek en laten geen impulsen van buitenaf toe. Dit alles pleit toch juist voor iets als Zeelandstad? Akkoord. Terug naar jouw onderzoeksterreinen: Azië, het Atlantisch gebied en Zeeland. Wat heb je voor onderzoek gedaan? Ik studeerde in Leiden en volgde daar onder meer een doctoraalcollege over de schippers van de VOC. Daarna maakte ik kennis met het werk van professor Postma, een Nederlander die lange tijd werkte aan de Minnesota State University Mankato en hij was een jaar^èZJow in Leiden. Hij bracht voor het eerst de Nederlandse betrokkenheid bij de Atlantische sla venhandel in kaart. Nederland bleek daar een signifi cante rol in te spelen: van de tien, twaalf miljoen zwarte dwangarbeiders uit Afrika die in de periode 1500-1860 naar de Nieuwe Wereld werden ver scheept, nam Nederland er 500.000 voor haar rekening. Het Zeeuwse aandeel hierin was meer dan de helft. Vooral in de tweede helft zeventiende eeuw was het Nederlandse aandeel van belang omdat men toen onderaannemer was van het Spaanse slavenascento. Preciezer gezegd: tot 1733 was de slavenhandel het monopolie van de West Indische Compagnie (WIC), en droeg Zeeland een steentje bij. Daarna, toen het alleenrecht werd vrijgegeven, zaten de meeste reders van slavenschepen in Zeeland. Hoe valt dat te verklaren? Dat is heel lastig. Een veelheid factoren speelde een rol. Ik vermoed dat er een relatie bestaat met de kaap vaart waarop Zeeland zich had toelegd toen het eco nomisch achter raakte op de rest van Nederland. Men was daar door het diepe water ook voor uitgerust. Hoeveel procent van de Zeeuwse economie draaide op slavenhandel? Daar kan ik geen uitspraak over doen. Doe eens een schatting. Tachtig procent? Volstrekte onzin! Het zou politiek correct zijn om dat te zeggen. Maar we weten eenvoudig niet hoeveel het opbracht, laat staan dat je iets over de Zeeuwse economie in zijn algemeenheid kan zeggen. Wat heejt Zeeland dan aan de VOC gehad? Even voor alle duidelijkheid: mijn promotie-onder zoek ging over de relatie tussen de private en de publieke sector (1550-1621), oftewel handel en oor log en wat dat te maken had met kaapvaart en belastingen. De VOC was daar slechts een onder deel van. Enfm, in 1595 vond de eerste succesvolle reis naar Azië plaats. Daarna zouden er nog vele volgen. Het waren moeilijke en vooral dure onder nemingen. Rond 1600 stagneerde de handel met Azië en kwam de oorlog tegen Spanje eveneens onder druk te staan. De vraag die ik me stelde: hoe werd die oorlog gefinancierd? Het bleek dat dat voor een deel gebeurde met licenten, belasting op handel met de vijand. Johan van Oldebarnevelt smeedde de mogelijkheden van de handel op Azië en de oorlog tegen de koning van Spanje aaneen tot de VOC. Afgesproken werd dat het kapitaal dat investeerders in de VOC zouden steken indirect ten goede zou komen aan de oorlog tegen Spanje. Maar omdat oorlog nu eenmaal veel risico met zich meedraagt, werd dat risico afgekocht in ruil voor het alleenrecht van de VOC om handel met Azië te kunnen drijven. Zeeland heeft altijd voor een kwart geparticipeerd in 17 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 19