Gezicht op de Oostindische werf in Middelburg, 1778. In: Zetandia lllustrata II, 461. Zeeuws Archief, Middelburg. de VOC, 25 procent van de omzet werd dus gegene reerd in Zeeland en kwam ten goede aan de Zeeuwse economie. In welk opzicht onderscheidde Zeeland zich van ande re delen van Nederland. Waren Zeeuwen slimme han delaren of bezaten zij andere opvallende kwaliteiten? Ik heb nooit iets als een Zeeuws karakter ontdekt. Wel heeft Zeeland, halverwege de achttiende eeuw, wat bijgedragen aan de scheepsbouw. De Zeeuwen introduceerden een driedekker, waardoor de zeewaar digheid van een schip aanzienlijk toenam. Het drie dekkerconcept is echter niet overgenomen omdat men dacht dat dit ten koste zou gaan van de ventilatie in het schip. Je ergert je aan alle aandacht voor de VOC, spreekt zelfs van een maffia. Waarom? We hebben het over een multinational die eind acht tiende eeuw failliet ging en waarvan de schulden nog tot 1830 zwaar op de staatskas drukten. Een nare erfenis kortom. Tegelijk zijn er tientallen mensen, in Leiden en elders, afgestudeerd op de expansie richting Azië. Een aantal is aan de universiteit blij ven hangen, de meesten zijn over de hele wereld uitgezwermd en nog altijd houden ze zich met maar een onderwerp bezig: Azië en de VOC. Mooi voorbeeld: de Linschoten-Vereeniging, een prestigi euze club die reisverslagen uitgeeft. De afgelopen veertig jaar handelde negentig procent over Azië en de VOC. Maar drie verslagen betroffen het Atlantisch gebied. Het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis in Den Haag maakt het nog bonter; deze organisatie gaf nog nooit een deel over het Atlantisch gebied uit. Schande! Maar nu komt het. Je zou op grond van alle aandacht, van instituten, musea enzovoorts, voor Azië (en de VOC) bijna gaan denken dat dit gebied vergeleken met de han del in het Atlantisch gebied veel belangrijker was. Niet dus. Eind achttiende eeuw zette de VOC 20 miljoen om, terwijl in het Atlantisch gebied tussen de 25 en 30 miljoen omging. Welk gebied was kort om belangrijker? Maar bestaat er een Atlantische school? Nee, we zitten met een Aziatische infrast ructuur, een VOC-maffia. Welk belang schuilt daarachter? Die Aziatische infrastructuur moet zichzelf natuur lijk in stand zien te houden. Aan de andere kant liggen de overzeese gebiedsdelen in de West en is er een maatschappelijk debat over de slavernijverle den. De Nederlandse universiteiten laten het hier bij afweten, ze hebben er geen expertise over opge bouwd met uitzondering van een enkeling. Het wordt tijd om daar iets aan te gaan doen. Uiteraard, maar dat geldt voor zoveel onderwerpen. Denk hier in Zeeland eens aan de Schotse stapel in Veere. Tweehonderd jaar bekleedden de Schotten daar een unieke positie, deden verschillende Schotse regimenten dienst in het Staatse leger. Heel boeiend. In Schotland leeft die geschiedenis nog steeds enorm. In Zeeland is het daarentegen een volstrekt onbekend fenomeen, maar dat zal je niet verbazen. 18 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 20