De grafsteen van de in Middelburg geboren Catharina Francina de Soute (1690-1718) in Nagapatnam. Afmeting 267 x 137 cm. Foto: Ferry André de la Porte. Ook vele Zeeuwen wisten zich een weg naar India te banen. In Middelburg scheepten zij zich in voor Batavia, van waaruit zij naar één van de zogenoem de buitenkantoren op de Indiase kust konden wor den gezonden. Het waren over het algemeen jonge mannen met financiële of andere problemen die zich middels het verwerven van een fortuin in India weer aanzien en respect hoopten te verwerven. Dat hun toekomst onzeker was, en hun leven waarschijn lijk kort, namen zij op de koop toe. vermeld staat: vijf mannen en één vrouw. Het zijn de graven van de onderlcoopmannen Iohannes Nantius, Casparus Ingels en Cornelis Outvelt, de opperkoop man Hendrik Dubon en de predikant Anthonius Clement. Het is geen toeval dat alleen de zerken van deze hoge Zeeuwse VOC-dienaren bewaard gebleven zijn, omdat alleen gefortuneerden zich zulke fraai gedecoreerde herinneringstekens kon den veroorloven. Bovendien belette het gewicht en formaat van de zerken dat de lokale bevolking ze meenam en gebruikte om er bijvoorbeeld de was op te doen of om er kruiden op fijn te malen zoals we dat dikwijls bij minder gewichtige stenen heb ben gezien. De Zeeuwse vrouw in kwestie is Catharina Francina de Soute. Zij was de echtgenote van de opperchirurgijn Michiel Renn en leefde samen met hem in Nagapatnam, het hoofdkwartier van de VOC op de Coromandel. Zij stierf in 1718 op 28 jarige leeftijd in het kraambed, een lot dat veel vrouwen in die tijd beschoren was. Catharina kreeg een prachtig gebeeldhouwde grafsteen met familiewapen, bijbel spreuk en een treurdicht. Hier rust het kout geheent, van Renn's beminde vrouw, Met wien hij maar een jaar, in d'Egt heeft mogen leven, Zij liet na korte vreugd, haar man in bittren rouw, Met een voldragen vrugt, hem hebbende begeven, Haar tijd was als een droom, haar eind in barenswee, Dog haren geest verhuijsd, uyt dit gewoel naar boven, Heeft nu in plaats der aard' by God een beter stee, Om daar in heerlijkheijd, zijn heijlig naam te loven. Wij vermoeden dat het kind in leven is gebleven (voldragen vrucht) maar konden hier verder geen bewijs voor vinden. Van de moeder zelf hebben we verder geen spoor meer gevonden, maar wellicht sluimert er in Zeeuwse archieven nog iets van Catharina Francina de Soute uit Middelburg, wier grafsteen haar paradoxaal weer even tot leven heeft gewekt. Hier rust het kout gebeent Op de Coromandelkust (de oostkust van India) zijn nog zes graven te vinden van mensen die in Middelburg geboren zijn en bij wie dat op hun graf Marion Peters Ferry André de la Porte, In steen geschreven. Leven en sterven van VOC-dienaren op de Kust van Coromandel in India. Amsterdam: Uitgeverij Bas Lubberhuizen, 2002. ISBN 90 76314 950, 284 p. 37,50. 20 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 22