W> W-* 'Jü® Het archetypische VOC schip Hollandar in de haven van Nagasaki. Inkt en verf op zijde, ca i860. Collectie Vortex. syndroom. De patiënt in kwestie kan een historische periode enkel door een morele bril beschouwen en doet daarmee de geschiedenis en zichzelf te kort. Beste vijand Op de valreep lees ik in de krant over acties van ver ontwaardigde Molukkers en Indische groepen die vinden dat de viering van 400 jaar VOC een al te feestelijk tintje dreigt te krijgen. Ik kan me daar wel iets bij voorstellen, maar hun invalshoek is de mijne niet. Als Herman Keppy van het Molukse blad Marinjo beweert dat voor veel mensen uit Indonesië het VOC-teken nog altijd als een rode lap op een stier werkt, mag daar toch wel een kanttekening bij geplaatst worden. De VOC werd in 1799 opgeheven. Je moet in je woede en verontwaardiging wel bijzonder volhardend zijn als na 202 jaar nog het schuim op je lippen komt bij aan schouwing van een jou onwelgevallig vignet. Overigens heeft geen enkel land de vorming van de natiestaat Indonesië zo sterk bevorderd als Nederland. Zonder de inmenging door de eeuwen heen van ons land zou er nooit sprake geweest zijn van een groot Indonesisch rijk. Behalve een bevriende natie zijn wij ook de 'beste vijand' van de Indonesiërs. Onze rol bij de eenwording van Indonesië is vergelijkbaar met die van Spanje ten opzichte van de vorming van de Republiek der Verenigde Zeven Provinciën. Maar voor zo'n hou ding kun je natuurlijk moeilijk dankbaarheid van de direkt betrokkenen verwachten. Daar zijn de wonden, c.q. de littekens, nog te vers voor. 25 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 27