16 jaargang 52, nummer 3, 2002 Redactie Peter van Houte, Karen Kroese, Oscar Steens Paul van der Velde (hoofdredacteur), Francisca van Vloten, Dick van der Wouw Medewerkers Marion Peters, Jan Kuipers, Robbert jan Swiers, Anda van Riet, André van der Veeke Bestuur Stichting Zeeuws Tijdschrift W.T. van Celder (voorzitter), A.J. de Visser (secre taris), j.A.M. Nijskens (penningmeester), C.F. Bos, A.L. Oosthoek Adres Postbus 503, 4330 AM Middelburg tel 0118 - 670870 redactie@zeeuwstijdschrift.nl bestuur@zeeuwstijdschrift.nl www.zeeuwstijdschrift.nl Abonnement Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt zes keer per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 35 euro franco per post. Opzegging dient schriftelijk te geschieden een maand voor het einde van het lopende jaar. Advertentieacquisitie Rita Oomen tel 0167 - 563401, fax 0167 - 561200, japm.oomen@worldonline.nl vormgeving Pharos M. van Hootegem Druk Grafisch Bedrijf Pitman bv ISSN 0166-5154 Subsidiegever Provincie Zeeland adverteerders Dow Benelux N.V., Koninklijke Zeelandia Groep b.v., Zeeland Seaports, Provinciale Zeeuwse Courant, Delta Nutsbedrijven NV, Fabery de Jonge, de Drukkery, Total Raffinaderij Nederland N.V., De Campveerse Toren, Grafisch Bedrijf Pitman b.v., Galerie De Vier Gemeten, Middelburg, Stichting Nieuwe Muziek Zeeland 2002 Zeeuws Tijdschrift De redactie heeft ernaar gestreefd de rechten van de illustraties te regelen. Degenen die desondanks menen rechten te kunnen doen gelden, kunnen zich alsnog tot de redactie wenden. 19 Universiteit Zeeland Al geruime tijd wordt in dit tijdschrift gepleit voor de vestiging van een universiteit in Zeeland. Paul van der Velde staat stil bij het recente initiatief daarvoor en relateert het aan de ontwikke lingen in de Europese onderwijsruimte. Een universitaire impuls voor Zeeland In de serie Zeelandstad in de Steigers sprak Peter van Houte met twee van de drie initiatiefnemers van het Roosevelt College, Dick van den Bout (directeur van Scoop) en Jan-Bart Mandos (bestuursvoorzitter van de van de Hogeschool Zeeland). Ze zijn er optimistisch over gestemd dat het College in 2003 van start kan gaan. Middlebury College: Lichtende Deugd Universiteit In Familalen 7 beschrijft Paul van der Velde hoe hij twintig jaar geleden op Middlebury College kennis maakte met het Amerikaanse onderwijssysteem. Toen hij daar zat dacht hij wel eens aan Middelburg. Weinig kon hij toen bevroeden dat daar twee decennia later een op Amerikaanse leest geschoeid colle ge zou komen. Zeeuws vrijbuiters Oscar Steens sprak met de VOC-specialist Victor Enthoven over de betekenis van die compagnie voor Zeeland. Die is onmiskenbaar groot geweest. Toch komt Enthoven tot de con clusie dat de Atlantische handel voor Zeeland veel belangrijker was. Hij betreurt dat er in de Nederlandse geschiedbeoefening zo weinig aandacht voor het Atlantisch gebied is. Een samen zwering van de VOC maffia? Haar tijd was als een droom. Het graf van Catharina de Soute (1690-1718) in Negapatnam Marion Peters brengt zes graven van Zeeuwen op de oostkust van India weer tot leven. Samen met haar echtgenoot, de foto graaf Ferry André de la Porte maakte ze een fraai boek, In steen geschreven. Leven en sterven van VOC-dienaren op de Kust van Coromandel in India.

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 2