'KUSTLIJNEN' IN EEN BIJZONDERE TENTOG Francisca van Vloten Van 1 juni tot 22 juli 2002 is in de Schotse Huizen in Veere de fototentoonstelling 'Kustlijnen' met werk van Conny Umbgrove te zien. Francisca van Vloten sprak op 8 juni het openingswoord. Volgens de beeldend kunstenaar en schrijver Jan Wolkers kenmerkt de verschijningsvorm van de gewone dingen in de natuur zich onder meer door abstractie, door een logische en harmonieuze con structie van abstracte vormen. Voor hem bestaat er dan ook niet zo'n groot verschil tussen abstract en figuratief beeldend werk. In een onlangs gepubli ceerd vraaggesprek, met de journalist en schrijver Paul Steenhuis, noemt hij als voorbeeld oude Griekse en Egyptische beelden die zowel figuratief als abstract van grote kwaliteit zijn. Ze bezitten niet alleen schoonheid maar zijn ook opgebouwd uit vormen die iets uitdrukken, die een geestkracht hebben die het naturalisme overstijgt. Het in elkaar overgaan van een figuratieve en een abstracte betekenis bepaalt ook het werk van Conny Umbgrove (Wassenaar 1941), een veelzijdig en experimenteel kunstenaar. Zij volgde een oplei ding tot tekenleraar en een opleiding tot schilderij enrestaurator in Amsterdam en bekwaamde zich vervolgens in de schilderkunst aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Laren. In haar schilder werk - daaronder vallen ook lichtobjecten - gebruikt zij natuurlijke materialen in een letterlijke gelaagd heid die een figuurlijke betekenis krijgt en bij haar tot een bepaalde abstrahering van de werkelijkheid leidt. Dat weergeven van lagen, dat steeds onder een ander licht met elkaar confronteren van vor men binnen de natuurlijke harmonie, kan men ook terugvinden in haar foto's. Walden Ik heb Conny Umbgrove in 1998 leren kennen tij dens de manifestatie 'Rondom Walden'. Het was toen honderd jaar geleden dat de kolonie Walden van de schrijver en psychiater Frederik van Eeden (1860-1932) bij Bussum werd opgericht. De land bouwkolonie legde in 1907, als productiecoöperatie, het loodje. In een gezamenlijk project hebben Conny en ik in 1999 foto's van en teksten over Walden gepubliceerd. Conny's foto's waren zeer inspirerend; net als haar schilderijen werden zij gekenmerkt door een zekere abstrahering waarin een diepere betekenis lag. Niet zelden haalde Conny een detail naar voren dat je opeens - als een pars pro toto - een inzicht in het geheel kon geven. Op de tentoonstelling in Veere is ook een voor beeld van zo'n gezamenlijk project te zien. In een vitrine ligt - opengeslagen - het boekje Lichttoeristen, een nieuwe uitgave in de Slibreeks, met op Zeeland geïnspireerde foto's van Conny Umbgrove en gedich ten van Elsa Fischer. 28 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 30