VEERE ISTELLING De tweede schrijver die ik in dit verband wil cite ren, is een tijdgenoot van Van Eeden, de Oostenrijker Hugo von Hofmannsthal (1874-1929). In zijn Buch der Freunde (1922) schreef hij: 'De mens wordt in de wereld alleen maar dat gewaar, dat al in hem ligt; maar hij heeft de wereld nodig om gewaar te worden wat in hem ligt.' Ik zou willen zeggen: niet alleen de wereld heeft hij nodig, ook de vertolkers van die wereld kunnen daaraan bijdragen. Meekijken met het oog van een kunstenaar, of het nu - bijvoorbeeld - een dichter, schrijver, schilder of fotograaf betreft, kan ons bewust maken van elementen in de wereld om ons heen die hun weerklank in onszelf hebben maar ons op die manier nog niet geraakt hadden. Kunst geeft een begrenzing door de vorm, maar de vorm kan het accent leggen op de grenzeloosheid van een betekenis. Zeeland Dat brengt mij in deze context bijna onvermijdelijk naar Zeeland, in dit geval naar het landschap, de kust en de zee van Walcheren. Conny Umbgrove komt er al vele jaren, steeds opnieuw gefascineerd door de onuitputtelijke aspecten van het Zeeuwse landschap en het raadselachtige verloop van de getijden langs de kust. Een samenspel van factoren zorgt bovendien nog voor een bijzondere lichtval. Het water speelt een rol bij de reflectie van het zonlicht, zoals het relatief hoge zoutgehalte van de lucht het licht transparant lijkt te maken. Keer op keer hebben kunstenaars zich door dat licht laten inspireren, dat hier terecht als het Zeeuwse licht te boek staat. In de tentoonstelling 'Kustlijnen' is dat licht duidelijk te onderkennen; het heeft de blik van de fotograaf mede bepaald, maar het is vooral de blik van de fotograaf zelf, die betovert. Het lijnenspel dat wij zo vaak zien zonder erbij stil te staan, de details die daar een onderdeel van vormen - Conny Umbgrove legt ze aan ons voor, in een figuratief- abstracte vorm, die ons vraagt er wel bij stil te staan en vervolgens de ruimte biedt onze eigen interpre tatie daaraan te geven. De in 'Kustlijnen' tentoongestelde foto's hebben een Zeeuwse basis; maar net als de eerder genoem de Griekse en Egyptische beelden, stijgen zij boven hun natuurlijke betekenis uit. De tentoonstelling 'Kustlijnen' is tot 22 juli te zien in de Schotse Huizen, Kaai 25-27, Veere. Openingstijden: ma t/m za 12.00 - 17.00 uur, zo 13.00 -17.00 uur. Publicatie: Lichttoeristen, foto's van Conny Umbgrove en gedichten van Elsa Fischer, Slibreeks nr. 102, Middelburg 2002, 9. Tevens verkrijgbaar: een mapje met werk van Conny Umbgrove, 8 fotobriefkaarten, 6. 29 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 31