SILICONEN Êml DRVK in Woord KERY Beeld &Geluid laSl-Ba de DRVKKERY Markt 51 4331 LK Middelburg 0118 886 886 RUISschrijft De spuikom tot natuurgebied willen verklaren in het centrum van Vlissingen, dat is fout. Geen enkele moe der met ook maar een greintje zelfrespect gaat daar met een kinderwagentje lopen. Een vaag bosje riet in een bak water. Lekkere natuur, zeg. En maar zeuren, die Vlissingers, over nieuwbouw van 25 verdiepingen hoog. Dat kan toch mooi op die plek van de spuikom. Monumentale vormgeving in optima forma. En de boulevard ook nog helemaal vol met van die wolken krabbers. Prachtig vanaf de veerboot. En als je natuur wilt zien; op 50 meter afstand ligt de Westerschelde met een lekker zandstrand, maar je hoort het commentaar al weer: dat is toch geen natuur, al die schepen en die toeristen. Nee, een rudimentaire boom en drie honden drollen, dat is natuur! Of Walcheren volplanten met meidooms en iepen; dichte rijen langs de binnenwegen. Opnieuw een 'tuin van Zeeland', alsof zo'n negentiende- eeuwse benaming heden ten dage nog zou kunnen gelden. Alsof Walcheren echt vol hoge bomen zou hebben gestaan en de Walcherse dreven een ware lusthof zouden zijn geweest. Je reinste kletskoek, dus. Een boerenerf met bomen noemde je gewoon een lommerrijke hoeve; een blubberig karrenspoor was al gauw een pad van twee uur gaans. Kom nou, stelde dus niks voor, zelfs tweehonderd jaar geleden niet! Allemaal nostalgische prietpraat van een stelletje notoire burgerlijke zielen die er op uit zijn de tijd niet te wil len stilzetten, nee, maar honderd jaar temg te draaien. Alsof de tijd in Zeeland al niet traag genoeg gaat. Nee, neem dan het idee voor een nieuwe ijsbaan tussen Middelburg en Vlissingen, dat is pas nep. In een provincie waar er hartje winter zelfs geen nacht vorst is, willen mensen een 400 meter lange overdek te ijsbaan; Thialf aan de Schelde. Of kijk eens naar Water-land Neeltje Jans, waar je binnen naar water moet gaan kijken terwijl je er buiten bijna in verzuipt! Dat is nep. Of van de Vleeshal in Middelburg een namaak modewinkel maken. Winkeltje spelen als kunst. 'Analyses van de modewereld door vaststellen van het format' zegt de directeur. Wat een geouwe hoer. Alsof Fluxus in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw niet bestaan heeft. Niks nieuws onder de zon, dus. Allemaal al geweest, allemaal al bedacht. Weet je wat ook nep is? Een Zeeuws Museum dat je niet kunt bezoeken. Dat al twee jaar dicht is en nog twee jaar dicht zal blijven. Pure decadentie, allemaal buitenkant, allemaal fake; het zijn de siliconen-bor sten van onze cultuur! Marlets! Middelburg Om twee uur naar de prachtige boekhandel Fanoy (mérite un detour), waar we voorlezen en signeren (Remco Camperr in NRC) boeken tijdschriften cd's cd-roms brasserie 01 31 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 33