Signalementen Robbert jan Swiers kooplieden. Meer dan ïooojaar geschiedenis van Middelburg, samen met Peter Sijnke. Zijn boeken topvijf. H. Sakkers en J.N. Houterman, Atlantikwall in Zeeland en Vlaanderen (Middelburg 1990) in eigen beheer uitgegeven. Ik ontmoette ooit Hans Sakkers met een aantal kornuiten in het Militar Archiv in Freiburg. Hun onderzoek kenmerkt zich door een enorme gedrevenheid naar nieuwe informatie, waar bij de (tot dan toe vrijwel) onbekende Duitse kant van het verhaal over Zeeland tijdens de Tweede Wereldoorlog aan bod komt. J. Dekker, P. Don en A. Meijer, Een bijzonder huis op een bijzondere plek. Het Van de Perrehuis in Middelburg (Middelburg 2000). Een prachtig uitge geven boek. Een eerbetoon aan het regentenverle den van Middelburg en aan het nieuwe Zeeuws Archief. E.B. Swalue, De daden der Zeeuwen gedurende den opstand tegen Spanje (Amsterdam 1846). Dit boek van de predikant te Goes staat boordevol heroïek over de strijd van de Zeeuwen in de 80 jarige oor log. Ondanks het - naar de normen van onze tijd - uitbundig Zeeuws chauvinisme nog steeds waarde vol. D. Roos, Zeeuwen en de VOC (Middelburg 1987). Dit boek is met veel toewijding geschreven door de oud-loods Doeke Roos. Eens te meer een bewijs dat je geen geschiedenis gestudeerd hoeft te hebben om historicus te zijn. Walcheren in geographischer, statistischer und militari- scher Hinsicht betrachtet (Leipzig 1810). Een juweel tje. Vrijwel onbekend werk van een Pruisisch offi cier in dienst van het leger van Napoleon over het garnizoensleven op Walcheren aan de vooravond van de Engelse invasie van 1809. Hij noemt het eiland een Sammelplatz des Elends'. Het werk toont de vergankelijkheid van opvattingen en (vooroor delen in de geschiedenis. Dit boek is in gotisch Duits uitgegeven. Misschien iets voor een heruitga ve? samenstelling Jein J.B. KuipCTS met bijdragen van Hans van Lith, Plotseling een vreselijke knal. Bommen en mijnen treffen neutraal Nederland (1914-1918). Zaltbommel: Europese Bibliotheek, 2001. ISBN 90 28826904, 268 p. €24.95. Nederland bleef gedurende de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) neutraal, maar toch vielen in die periode veel bommen op ons land. In totaal zijn zo'n vijfen twintig van zulke 'incidenten' bekend. Per keer ging het om één tot tien bommen. Het waren Duitse, maar vooral Britse projectielen. De Engelsen bom bardeerden immers pal onder onze zuidgrens, ter wijl de doelwitten van de Duitsers aan de andere leant van de Noordzee te vinden waren. De eerste Nederlandse voltreffer viel in september 1914 op Maastricht. De meeste bommen regenden echter op Zeeland neer, hoewel ook Goedereede op Goeree, Zijpe in Noord-Holland en Wijngaarden bij Sliedrecht werden getroffen, hetgeen niet lijkt te pleiten voor de geografische kennis van de vliegeniers. De meeste Zeeuwse locaties waar bommen vielen lagen uiteraard in Zeeuws-Vlaanderen: Cadzand-Bad, Sluis, Aardenburg, Sas van Gent, omgeving Braakman en Mauritsfort, Axel met omgeving. Benoorden de Westerschelde kwamen Vlissingen - sinds enkele eeuwen in geen enkel gewapend conflict gespaard - Goes en Kloetinge aan de beurt, op Schouwen Zierikzee en de omgeving Renesse-Scharendijke. De aanvallen kostten in Goes één, in Zierikzee drie doden. Hoewel de merktekens op de bommen onom stotelijk bewezen wie ze had uitgeworpen, ontkenden de Engelsen veelal glashard hun verantwoordelijkheid voor deze 'vergissingen'. Pas geruime tijd na de oorlog accepteerden de Britten de schuld van een aantal luchtaanvallen en ging men over tot schade vergoeding. De laatste bommen op Nederland vielen op 30 oktober 1918 bij de Braakman in Zeeuws- Vlaanderen. Ze richtten lichte schade aan; de her komst bleef onbekend. Het verhaal van de bommen op Nederland tijdens de Eerste Wereldoorlog begon voor auteur Hans van Lith toen hij van zijn schoonmoeder twee prentbrief- 33 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 35