kaarten kreeg van een beschadigd huis in Goes, ge bombardeerd in december 1917. Van Lith dook vervol gens grondig in de materie van de 'vreselijke knallen' die de brave Nederlanders opschrikten tussen '14 en '18, en schreef er een kloek boek over. Talrijke, soms wat grauwe afbeeldingen verluchten het werk. Veel soortig zijn de illustraties wel; aardig is bijvoorbeeld de afdruk van de brief waarin Groot-Brittannië schuld erkent aan een aantal aanvallen en betaling toezegt. Behalve verantwoording van bronnen en literatuur verschaffen kaartjes en een 'Lijst van aanvallen' aan vullende informatie over de bombardementen die Zeeland en andere landsdelen grote schrik, aanzienlijke schade en onherstelbaar verlies aan mensenlevens brachten. Een register wordt node gemist, terwijl een onduidelijke inhoudsopgave de belangstellende in een bepaald deelonderwerp noopt tot moeizaam zoe ken. Weinigen zullen het - adequaat behandelde - maritieme aspect zoeken onder de pakkende hoofd stuktitel 'Jongens, grijp het als je kunt!' Eerder bij 'Ze moesten de mosselschepen hebben' - maar dat gaat over de verwoestingen in Goes. JK P. Stuart und J.E. Bogaers ("j"), Nehalennia. Römische Steindenkmaler aus der Oosterschelde bei Colijnsplaat. I. Textband, II. Tafelband. Collections of the National Museum of Antiquities at Leiden, xi. Leiden: Rijks museum van Oudheden, 2001. ISBN 9074938116, 222 p. j tekst met samenvatting in het Nederlands. 72,50. Van de hand van P. Stuart en wijlen J.E. Bogaers verscheen de lang verwachte publicatie over de Nehalenniastenen die bij de archeologische 'vis- tochten' van ruim dertig jaar geleden en bij latere gelegenheden in de Oosterschelde boven water kwamen. Het boek van Stuart biedt geen overzicht van de unieke inheems-Romeinse Nehalenniacultus aan de Scheldemond bij Domburg en Colijnsplaat, alleen een uiterst volledige beschrijving van de aan getroffen materiële sporen in één van de twee centra, voorzien van nuttige registers en concordanties. De afbeeldingen zijn uitgevoerd in zwart-wit. Met verve gebrachte conclusies en interpretaties hoeft men van de auteurs niet te verwachten, de ietwat flamboyante reputatie van Bogaers ten spijt. Voor dit project bestu deerde Bogaers de epigrafïsche gegevens, terwijl Stuart zich bezighield met de iconografie van de beelden en altaren. De (eveneens overleden) C.J. Overweel vatte de analyse van de steensoorten aan. De beschrijving van 83 altaren met en 111 zonder beeltenis, 122 niet toe te wijzen fragmenten van altaren en veertien beelden of beeldjes levert talrijke verwijzingen op naar de overzeese maritieme han del. In de omgeving van de tempels te Colijnsplaat (Ganuenta) en Domburg moeten bedrijvige havens hebben gelegen: de oudst bekende vertegenwoordigers in Zeeland van de maritieme cultuur die de Lage Landen gedurende enkele millennia zou domineren, tot aan de opkomst van de spoorwegen en de verbran dingsmotor in de negentiende en twintigste eeuwJK ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN 1. En m'n zuster die heet Kee Kees Slager en Ruden Riemens (Den Boer/de Ruiter) 2. Op 't hof G.W. Smallegange (De Koperen Tuin) 3. Zeeuwse wijsheden Marco Evenhuis en Will Berg (Verba) 4. Zeeuwen en de VOC Doeke Roos (Stichting VOC Publicaties) 5. De mooiste Zeeuwse mythen en sagen (Verba) 6. Het café Jan Zwemer (Den Boer/de Ruiter) 7. Geestelijken, regenten en kooplieden Peter Sijnke e.a. (Den Boer/de Ruiter) 8. Het grote blauw Robbert Jan Swiers (Provincie Zeeland) 9. Zeeuwen tegen het water Jan J.B. Kuipers (Provincie Zeeland) 10. Zeeuws Dicht (ADZ) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente verkoopcijfers van grotere boekhandels in Zeeland, deze keer m.m.v. De Drvkkery te Middelburg, De Koperen Tuin in Goes en De Vries te Zierikzee. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: [.j.B. Kuipers, M. Smallegangesbuurt 36, 4461 AT Goes (tel. 0113- 215137 e-mail: jjbkuipers@zeelandnet.nl) 34 zeeuws tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 36