III pi m p; 11 mw i v Mi Ruben Oreel, Walcheren. De dorpen onder duinen. Vlissingen: ADZ, 2001. ISBN 9072838289, 120 p. I5'95- Ruben Oreel is erin geslaagd een buitengewoon mooi sfeerplaatje te schetsen van het eiland door de seizoe nen heen. Wie denkt dat Walcheren enkel nog is over geleverd aan de toeristen, komt met dit boek bedrogen uit. Natuurlijk zijn er de vele foto's van stranden, markten, festivals, fiets- en wandeltochten, maar het gaat tenslotte - zo luidt de ondertitel ook - om de dor pen onder de duinen. Wat opvalt aan het boek zijn de opsommingen. Zo staan er drie foto's onder elkaar van vogelverschrikkers. Sommige pagina's zijn gevuld met bordjes die bij boerderijen staan om de klant te verlokken de eigen producten te kopen. Paaltjes van toegangshekken staan scheef naast elkaar. Er is een pagina vol gewassen en bloemen. Ook de portretten van Ruben Oreel zijn vaak treffend, soms een hele pagina vol. Een enkele keer komt een persoon pagina- vullend beter tot zijn recht en dan is daar ook voor gekozen. Ruben Oreel heeft ook oog voor ogenschijn lijk onbelangrijke details. Een volstrekt versleten fiets met twee bordjes erop: vakantiewoning te huur, over woekerd door de klimop. Een doorkijkje in een schuur vol hooi. Ook mooi zijn de twee dozen met eieren die in een krat langs de weg staan. Je kunt er een rijks daalder naast leggen en de eieren zijn voor jou. Wat een vertrouwen! Een enkele keer kom je foto's tegen die evengoed honderd jaar geleden hadden kunnen worden gemaakt. Zo is er de boer die bonen op een ruiter schikt, gevolgd door een machtige berg bieten naast een oude schuur. Het boek sluit af met een prachtige, want ongewone, foto van Westlcapelle in de sneeuw. RZ Johan Francke, Utiliteyt voor de gemeene saake. De Zeeuwse commissievaart en haar achterban tijdens de Negenjarige Oorlog, i688-i6gy. Werken uitgegeven door het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, deel 12. Middelburg: KZGW, 2001. ISBN 9070534339, 498 p. e 17,50. Johan Francke heeft een titanenklus geleverd met zijn boek over de Zeeuwse commissievaart. Niet alleen verscheen een fors boek in de serie Werken van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, maar in eigen beheer publiceerde hij nog een flink boek met bijlagen die hij kennelijk niet kwijt kon in het 'officiële' boek. De gedachte dat er na het bombar dement van Middelburg op 17 mei 1940 weinig restte van de archieven, is niet houdbaar. Onder meer het archief van de Zeeuwse Rekenkamer is tamelijk onge schonden uit de strijd gekomen. Francke maakte er dankbaar gebruik van. Hij geeft niet enkel een opsom ming van feiten maar vecht ook bestaande theorieën aan. Een voorbeeld: de Zeeuwen zouden niet voor 1692 in de Middellandse Zee zijn geweest. Francke toont aan dat 'de aanwezigheid van Zeeuwse kapers in de Middel-landse Zee zo sterk [was] dat ze zelfs tot in de Griekse archipel de Fransen verjaagden' en hun activiteit in de Middellandse Zee begon al in 1689. Het is geen boek dat achter elkaar moet worden gele zen. Daarvoor staan er teveel gegevens in. Het is een boek waaruit anderen - zowel wetenschappers als leken - dankbaar kunnen putten. Wees gerust: er ligt nog genoeg in het archief om onderzoekers tot in lengte van jaren werk te verschaffen. Met dit boek is in elk geval een flinke hoeveelheid Zeeuwse geschie denis boven water gekomen, om maar in maritieme termen af te sluiten. 35 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 37