Qaierie vOe 'Vier Qcmetevt Neem een abonnement!! Joost J. bakker J. Kramer-Vreugdenhil, Eilandbewoners. Bezetting en inundatie in drie Walcherse dorpen. Eigen uitgave, dis tributie via Uitgeverij ADZ in Vlissingen, 2001. ISBN 9090151877, 332 p. 23,95 Aagtekerke, Meliskerke en Grijpskerke zijn gewone Wal cherse dorpen. Vreugdenhil, afkomstig uit Meliskerke, maar al jaren elders in het land woonachtig, is een laatbloeier. Op een leeftijd, waarop de meeste mensen al ruimschoots van hun pensioen genieten (geboren 1930) is zij gepromoveerd op de geschiedenis van de drie dorpen in de periode 1918-1950. Zij heeft zich bij haar onderzoek bediend van interviews met de men sen die deze jaren hebben meegemaakt en die vaak al op (hoge) leeftijd zijn. Zij komt daarmee op het ter rein van de oral history, een wijze van onderzoek die momenteel sterk in de belangstelling staat. Een vraag die Vreugdenhil aansnijdt in haar boek is of de oorlog een breuk is geweest in een ontwikke ling die voor de oorlog is begonnen en na de oorlog verder ging. Dat is slechts zeer ten dele waar, consta teert zij. Het betreft dan ook de vraag of dergelijke ontwikkelingen op het platteland sneller gingen dan in meer verstedelijkte gebieden. Er zijn weinig plaat sen in Nederland te noemen die niet meer goed te bereiken zijn. In een wat conservatiever samenleving - eigenlijk de samenleving met een orthodox protes tantse inslag zoals Vreugdenhil die voor de dorpen beschrijft - gaat een dergelijke ontwikkeling naar meer openheid langzamer dan in een verstedelijkt of liberaler gebied. Toch is de conclusie dat ook deze samenlevingen zich meer naar buiten hebben gericht en dat de oorlog hooguit afremmend in het ene geval en versnellend in het andere geval is geweest. Wat vooral in het boek opvalt zijn de verhalen van de gewone mensen die werden overvallen door een oor log en zo goed en zo kwaad als het ging probeerden hun gewone leven te blijven leiden. Er waren weinig extremen binnen de gemeenschappen; geen mensen die fel verzet pleegden en geen mensen die fanatiek met de bezettende macht meewerkten. Nee, gewone mensen in een door de oorlogsjaren heen steeds be klemmender leefsituatie. Kon het gewone leven nog een aantal jaren op het Walcherse platteland blijven bestaan, door de steeds stringenter maatregelen van de bezetters en uiteindelijk de inundatie werd het leven dan toch fors ontregeld. Daar zijn sprekende ooggetuigenverslagen van, vastgelegd door mensen als A. den Doolaard, vlak na de oorlog. Vreugdenhil is in staat gebleken daar nog een groot aantal verhalen aan toe te voegen, die alweer de Zeeuwse geschied schrijving aanvullen en verrijken. RZ Het Zeeuws Tijdschrift bestaat al meer dan vijftig jaar. Het gaat over Zeeland en de Zeeuwen. Het verschijnt zes keer per jaar. SPECIAAL AANBOD Kennismakingsabonnement (6 nummers) voor maar 25. U ontvangt dan ook het rijk geïllustreerde boek Croot Zeeland cadeau. U kunt u abonneren via onze website www.zeeuwstijdschrift.nl of via Oll8 - 670870. Uitsluitend Zeeuwse schilders igoo - i960 Etnografica Lange Noordstraat 50 4331 CE Middelburg tel./fax 0118 - 623085 geopend donderdag t/m zaterdag 12.00 - 18.00 uur en op afspraak 36 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 38