UNIVERSITEIT ZEELAND Paul van der Velde Een universiteit is een vereiste voor Zeeland en langzaam neemt het animo van een aantal mensen toe deze koe nu eindelijk eens hij de horens te vatten en tot een oplossing te komen voor dit nijpende manco, dat de oorzaak is van veel ellende in de provincie. (Groot Zeeland, Middelburg 2000, p.iSoms wordt men op zijn wenken bediend. Toen ik de elektronische versie van de PZC op mijn hotelkamer in New York raadpleegde, geloofde ik mijn ogen niet. Ik belde enige vrienden om het bericht bevestigd te krijgen. Het was waar! Eindelijk genoeg doening voor 1575, het jaar waarin niet Middelburg maar Leiden een universiteit kreeg. In het redactioneel van het voorlaatste Zeeuws Tijd schrift van de vorige eeuw stond: Tegelijk met het open stellen van de Westerscheldetunnel in 2003 opende de Universiteit Zeelandstad zijn poorten. Toen werd zeker de vestiging van een universiteit door de Zeeuwse pers als pure luchtfietserij afgedaan. Op de door de redactie aangevoer de argumenten waarom een univer siteit noodzakelijk is voor Zeeland werd al helemaal niet ingegaan. Dat ontwikkelingen in de Europese onderwijsmimte invloed op Zeeland zouden kunnen hebben, was on gehoord. Ik doelde daarmee op de Verklaring van Bologna (1999). Hierbij spraken de lidstaten van de Europese Unie af het op het Engels- Amerikaans onderwijssysteem geënte BAchelor-MAsterstructuur tegen 2010 gefaseerd in te voeren. Dit maakt samenwerking tussen universiteiten en hoge scholen gemakkelijker. In Nederland is de omschake ling naar de bama-structuur al in 2003 afgerond. Een van de initiatiefnemers van het plan de dean van het University College (UC) in Utrecht, H. Adriaansens - een Middelburger van geboorte die ook wel aan 1575 gedacht zal hebben - moet onmiddellijk de potentie van de nieuwe Europese onderwijsruimte voor Zeeland gezien hebben. Aan het UC (1998) kunnen studenten bachelors halen in de letteren, natuurwetenschappen en sociale wetenschappen. De voorzitter van de even eens in Utrecht gevestigde Vereniging van Samenwer kende Nederlandse Universiteiten (VSNU), Ed d'Hondt - geboren in Oostburg - is ook een warm voorstander van de invoering van studies met brede profielen aan Nederlandse universiteiten als aan het UC. Deze die nen het huidige zeer gediversifieerde facultaire aanbod te stroomlijnen. Niet overal in de universitaire wereld wordt hierop met gejuich gereageerd, want het zou tot een vervlakking van de studie leiden. In het NRC van 1 juni lacht Adriaansens daar hard om: 'Te weinig ver dieping? Harvard, Berkeley en Stanford doen het al jaren zo. Dat vinden wij topuniversiteiten. We zouden niet durven om die oppervlakkig te noemen. Doen we het hier in Nederland, is het opeens niet goed.' Dat de Westerscheldetunnel in 2003 opengaat, is inmiddels zeker. Als de initiatiefnemers de finan ciering rond krijgen, vormt de Westerschelde voor de Vlaamse studenten geen barrière meer om aan de Universiteit Zeeland (UZ) te gaan studeren. Uiteraard steunt Middelburg het plan van harte. Ook de provincie doet dat. Het was beter geweest als de UZ vanaf het begin als een provinciaal plan was gepre senteerd of was de provincie te druk bezig met de imagocampagne? Dan had in ieder geval de naam die aan de UZ gegeven is, Roosevelt College, anders geluid want die is tamelijk ongelukkig gekozen. Dat het postdoctorale Roosevelt Study Center - gewijd aan de studie van Amerika - naar hem is genoemd, is ver klaarbaar. Maar om dan de toekomstige UZ ook naar deze heer te vernoemen wekt verwarring. Het lijkt beter naar Amerikaans voorbeeld te spreken van de UZ in Middelburg en de UZ in Vlissingen. Dit laat bovendien de mogelijkheid open later nog eens elders in Zeeland een dependance te vestigen. 2 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 4