sociale wetenschappen aan de Universiteit van Utrecht, grondlegger en decaan van het University College Utrecht) ligt, komt zij er ruim vier eeuwen later als nog in Middelburg en in een andere vorm weliswaar. Aan de zo te noemen Roosevelt Academy moeten str aks zo'n 600 studenten uit binnen- en buitenland aca demisch onderwijs kunnen gaan volgen. Samen met de Hogeschool Zeeland zou die Roosevelt Academy de Universiteit van Zeeland gaan vormen. Kans voor Zeeland Een opmerkelijk plan dat in korte tijd op veel bijval van bestuurders en maatschappelijke organisaties kan rekenen. Laaiend enthousiast zijn ze. De gemeenten Middelburg en Vlissingen, de provincie Zeeland en de Hogeschool Zeeland. Na een bezoek aan het University College Utrecht dat een driejarige bacheloropleiding biedt, wisten ze het helemaal zeker: de universiteit van Zeeland móet er komen. Een kans voor open doel, die niet gemist mag worden. De aanleiding voor dit initiatief is overigens een andere dan voorheen. 'Het heeft meer te maken met de gewijzigde wet- en regelgeving voor het wetenschap pelijk onderwijs', zegt Dick van den Bout. 'Het feit dat de academische opleiding in twee delen wordt geknipt - bachelors en masters - biedt goede mogelijkheden om in Zeeland iets te beginnen. Het maakte het de moeite waard om serieus de haalbaarheid van zo'n initiatief te onderzoeken.' Vorig jaar kwamen de initiatiefnemers in contact met prof. dr. H. Adriaansens, geboren in Zeeland en dé man van het University College Utrecht. 'We werden toen onmiddellijk gegrepen door het idee: een keinschalige, maar hoogwaardige opleiding voor slimme, geïnteresseerde jongeren die hard willen wer ken. Een soort kweekvijver. Het past perfect bij de schaal, de cultuur en de ambiance die we hier hebben.' Mede-initiatiefnemer Jan-Bart Mandos plaatst het graag in een breder kader. Hij wijst op recente ontwik kelingen als deregulering, deinstitutionalisering en marktwerking. 'Er is sprake van een nieuw soort denken [door de redactie van dit tijdschrift het Zeelandstad- denken genoemd], waar we in Zeeland al een tijd mee bezig zijn met een aantal mensen en dat nu eindelijk een kans krijgt. De opvatting dat je met minder bureau cratie, op kleinschalig gebied met moderne middelen nieuwe initiatieven en vernieuwing tot stand kan brengen. Daar wordt met dit plan op een heel creatieve manier op ingespeeld.' Zeelandstaddenken Mandos is een verwoed tegenstander van het centra listisch (randstad)denken dat het Nederlandse bestuur decennia lang heeft bepaald. Planologisch en planma tig denken voerden de boventoon. In zijn vroegere functie als burgemeester van Borsele liep hij er ook al tegen aan. Bijvoorbeeld op het gebied van de ruimte lijk ordening. 'Het heeft ertoe geleid dat er alleen nog maar Vinex-locaties worden gebouwd', zegt hij en het heeft er ook voor gezorgd dat Zeeland - als gevolg van de macht van het getal - nooit echt meetelde. 'De redenering dat Zeeland net zoveel inwoners heeft als Rotterdam-Zuid, bijvoorbeeld. Ik stel daar tegenover: maar meer inwoners dan de republiek Suriname die drie keer groter is dan Nederland in oppervlakte.' Ook in het onderwijs is de centralistische visie van de overheid overheersend. Met alle gevolgen van dien. Als nieuwe voorman van de Hogeschool Zeeland plaatst hij grote vraagtekens bij de golf van fusies in het hoger beroepsonderwijs. 'We concurreren elkaar kapot.' Hij voorziet een kentering. Die is noodzakelijk, zeker voor de in verhouding kleine Zeeuwse hoge school. 'Ik denk dat we ons tot nu toe goed hebben weten te handhaven, onder meer door internationali sering en commercialisering, maar óók omdat de omgeving zich het lot van de Hogeschool aantrekt.' Dick van der Bout gelooft sterk in de kracht van de kleine schaal. 'Ik denk dat er een kentering gaande is ten aanzien van de blinde en ongenuanceerde schaal vergroting. Je kunt kleinschalig een aantal zaken effi ciënter en goedkoper regelen. Dat aspect heeft tot nu toe minder aandacht gekregen dan goed is. Dat zit juist wél in het model van deze universiteit.' Profiel en uitstraling Mandos heeft veel te winnen bij de komst van een academische opleiding naar Zeeland. Het is goed voor Zeeland én voor 'zijn' hogeschool. 'Omdat het onder wijs hier nu ophoudt bij het hbo, wordt er aan onze studenten getrokken, dat voelen wij voortdurend. Vooral vanuit Brabant, maar in mindere mate ook vanuit Zuid-Holland en Vlaanderen. Als we binnen Zeeland kunnen samenwerken met een universiteit, zullen veel studenten die nu noodzakelijkerwijs weg moeten, hier blijven. Bovendien levert 600 universi taire studenten niet alleen extra werk op voor onze ondersteunende diensten maar heeft ook een geweldi ge spin-off voor de Zeeuwse economie in het algemeen.' 4 Zeeuws Tiidschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 6