Jan-Bart Mandos (links) en Dick van den Bout. Foto: Rien Zandee. De samenwerking met de Hogeschool Zeeland is van eminent belang, stellen de initiatiefnemers. Zónder de HZ had het niet gekund. Ze spreken van 'een soort bruggenhoofd' dat verder kan worden uit gebouwd. De Zeeuwse schaal is nu eens nadrukkelijk een voordeel: men kan en moet samenwerken. Het hoger beroepsonderwijs wordt aan het universitaire onderwijs gebundeld, de accountfunctie van de HZ wordt benut, evenals de ondersteunende diensten en er is een uitwisseling van docenten over en weer mogelijk. Dick van den Bout: 'De mix van hoger en universitair onderwijs betekent een verrijking. Er komen nieuwe docenten en het stelt bestuur en management in staat om meer te willen en te kunnen en daardoor een duidelijke smoel en uitstraling te krijgen. Het zal een zeer positieve uitwerking hebben op bestaande voorzieningen zoals de Zeeuwse Bibliotheek. Centraal in Europa Het enthousiasme van de initiatiefnemers is groot en aanstekelijk. Ze geloven in de kans van slagen en heb ben er goede argumenten voor. De geografische lig ging bijvoorbeeld. In de delta van Rijn en Schelde ligt Zeeland centraal. Het feit dat de provincie mede als gevolg van de Deltawerken zich van een eilandenrijk tot een samenhangende en goed ontsloten regio heeft ontwikkeld, is ook een belangrijk pluspunt. De vier stedelijke gebieden komen met de opening van de Westerscheldetunnel volgend jaar fysiek aanmerkelijk dichter bij elkaar te liggen. In een straal van 15 kilo meter wonen circa 180.000 mensen. Stad en land van Zeeland samen telt bijna 400.000 inwoners. 'In Europa gaat het gebeuren', zegt Jan-Bart Mandos, 'en wij liggen een stuk centraler dan de randstad; met de tunnel wordt dat alleen nog maar beter. Het wordt ook niet een universiteit vanuit een puur Nederlandse gedachte, de Vlaamse component wordt er nadrukke lijk in meegenomen. Ook internationaal gezien ligt Middelburg heel goed: dicht bij Brussel, Londen en Amsterdam. Dat heb ik wel gemerkt bij onze buiten landse studenten aan de Hogeschool. Voor een stu dent uit China, Zuid-Amerika en de Verenigde Staten is Middelburg in Europa een heel aantrekkelijke plek om te zitten. Hier in onze kringen hoor je vaak: wie zou er nou naar Zeeland komen? Voor internationale studenten is dat geen enkel punt. En ik kan me heel wel voorstellen dat in toenemende mate Nederlandse studenten het leuk vinden om hier te komen studeren om nog maar niet te spreken van de Zeeuwse jonge ren zelf.' Dick van der Bout bevestigend: 'We praten over een internationale universiteit die, als je hem echt op de kaart wilt zetten, centraal in West-Europa moet lig gen. Daar zie je de cirkels waar het echt om draait. De beoogde studenten komen grotendeels uit de Europese regio. Tweederde uit Nederland en Vlaanderen en éénderde uit de rest van de wereld. Het gaat hier om een wat kleinschalige universiteit met een aantal buitengewoon interessante kenmerken als het gaat om leren, wonen en werken; je als burger, als student, als jong volwassenen verder ontwikkelen. Academisch én activerend Bij het plan voor de universiteit van Zeeland moeten we niet denken aan een universiteit in de traditionele zin van het woord. De Roosevelt Academy (die dus 5 Zeeuws Tijdschrift 2002/3

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 7