Auteur Piet Smallegange belicht een aantal projec ten waarvoor de Stichting zich heeft ingespannen, zoals de verbouwing van de Statenzaal in de jaren tachtig en de herinrichting van het Abdij plein, begin jaren negentig. Ook het 'Hofje onder den Toren' is door de 'Vrienden' van de sloop gered. Het vermaarde sein huisje aan de Kanaalweg kon óók worden behouden, zij het door verplaatsing naar Goes. Een korte en rake levensschets besluit het boekje op passende wijze. Ter nagedachtenis aan Jaap van Wallenburg hangt in het Zeeuws Archief te Middelburg inmiddels het 'Jaap van Wallenburgklokje'. Het is te zien in de hal, aan de voormalige zijgevel van het Van de Perrehuis. Jacobus Bellamy e.a., Roosje en haar nazaten, Jubileumnummer ioo/ioi in de Slibreeks. Middelburg: Stichting Kunstuitleen Zeeland 2002. isbn 9063541058, 104 p. 21. De Zeeuwse Slibreeks viert het succesvolle bestaan van haar mooie serie boekjes met een bijzonder jubileumnummer op A4-formaat. In 1784 publiceerde de Vlissingse dichter Jacobus Bellamy (1757-1786) zijn beroemde gedicht 'Roosje' in Proeven voor het verstand, den smaak en het hart (1784-1785). y. M.t God! is 't wan? iv R,. 0» j>: L»;;t R. ao s j t daar i;j zee?** Zuo jjüc en klaagt - n ieder eeti; De duinen gillen wee 'Wat zegt gij er van?' vroeg Bellamy in een brief van januari 1785 aan zijn stadgenoot, de jonge dichter Anthonie van der Woordt (1769-1794). 'Kijk, Roosje is dan, volgens mijne gedachten, een stukje, zoo schoon als ik nooit een gemaakt heb. 't Is, dunkt mij, in een nieuwe manier - zeer eenvoudig, en dit is een der voor name vereischten der vertelling.' Deze brief werd gepu bliceerd in Uit Bellamy's Nagelaten Brieven en Papieren, door Joh. van Vloten (Archief ZGW, Middelburg 1878). Dat deze manier van vertellen aansloeg, werd al gauw duidelijk. Multatuli mocht dan in zijn Ideën (Idee 886) over Bellamy gezegd hebben: aan heel veel anders dan 't maken van een paar dozyn onnozele versjes heeft hij zich niet schuldig gemaakt', 'Roosje' was een succes en werd zelfs buiten Nederland een inspiratiebron. In 1888 verscheen Rosette (Roosje). Légende hollandaise (d'après Bellamy), een dramatische suite a quatre mains van J. Burgmein - niemand minder dan de beroemde Milaanse muziekuitgever Giulio Ricordi - met Franse teksten van de dichter Paul Solanges. Het werk was opgedragen aan de Middelburgse Marie Berdenis van Berlekom (1860-1922), schrijfster van muziekpedagogi- sche werken, muzieklerares te Den Haag en zusje van Mathilde Wibaut die een belangrijke rol in de socialis tische vrouwenbeweging speelde. Dit muziekdrama zal met een Nederlandse vertaling van de teksten door de vertaler Peter Verstegen bij de presentatie van het Slibboekje op 14 september 2002 - in de Bellamytent bij het Cine Citytheater in Vlissingen - voor het eerst worden opgevoerd. Allerlei activiteiten begeleiden de presentatie van het jubileumboek. De dramatische suite zal nog enkele malen worden opge voerd en in de week van het Filmfestival Film by the Sea zullen lezingen over Bellamy en zijn tijd gehouden worden in de bibliotheek Het Spui te Vlissingen die op dat moment ook een tentoonstelling over Bellamy en zijn tijd huisvest. Later in het jaar zullen toneel voorstellingen van een bewerking van 'Roosje' door Vlissingse scholieren plaatshebben. Roosje en haar nazaten bevat naast het oorspronke lijke gedicht een essay van J.P. Buijnsters over Bellamy en Roosje, vervolgens het muziekdrama Rosette met de vertaling, een essay van Aarnout de Bruyne over Rosette en tenslotte het kroeglied 'Roosje of waarom ik geen vis eet' van de dichter Ed Leeflang met muziek van de componist en zanger Robert Valter. Originele tekeningen van A. Montalti omlijsten de uitgave. FvV Ite Rümke, Zonder kleur kan ik niet leven. Claire Bonehakker, schilderes, 1904-2979. Middelburg: Stichting Zeeuwse Katernen 2002, Zeeuwse Katernen-16. Geen isbn, 94 blz. 17,50. Het is weer een aantrekkelijk vormgegeven boekje, deze nieuwe aflevering van de Zeeuwse Katernen. Een 50 Zeeuws Tijdschrift 2002/4

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 52