Linkerpagina.De zeeslag voor Bergen op Zoom, anno 1574. Wandtapijt in de Zeeuwse Staten zaal in Middelburg, geweven door Francois Spierincx te Delft. Om deze belangrijke gebeurtenis te herdenken was op 31 juli 1591 door de Staten van Zeeland het besluit genomen een wandtapijt met de uitbeel ding van de zeeslag te laten vervaardigen. Links op het tapijt is de Zeeuwse vloot af gebeeld, rechtsboven Bergen op Zoom en onderaan op de landtong de Spaanse bevel hebber Requesens. Foto: Zeeuws Museum, Middelburg. Rechts. De overwinning van de Geuzen op de Spanjaarden bij Vlissingen op 23 april 1573. Historieprenten van Frans Hogenberg. Europese conflicten. Ook de Zeeuwse handelsbelan gen speelden hierbij een rol. Er werd gevochten in de Sont ter beheersing van de Noordse handel en op de Noordzee met de concurrenten Engeland en Frankrijk. Grofweg kan gesteld worden dat in de 16de eeuw tot het uitbreken van de Tachtigjarige Oorlog in 1568 de Zeeuwse vlootbewegingen, die veelal ook in het kielzog van Holland werden uitgevoerd, er op gericht waren om het evenwicht tussen de verschillende Europese staten in balans te houden. Economische motieven speelden hierbij een grote rol, want dankzij dit evenwicht kon de Zeeuwse handel floreren. Na 1568 werd deze koers nood gedwongen ingrijpend gewijzigd. De opstandige gewes ten, in de loop van de Tachtigjarige Oorlog met elkaar verenigd in de Republiek der Zeven Provinciën, vochten vanaf nu voor hun eigen voortbestaan. De Zeeuwse Geuzen vochten in naam van de prins van Oranje voor de bevrijding van Zeeland van de Spanjaarden. De mislukte, Spaanse poging Middelburg te ontzetten. In 1572 kwamen Vlissingen en Veere in het kamp van Willem van Oranje terecht. In beide havensteden werd vanaf dat ogenblik een Zeeuwse oorlogsvloot geformeerd om de strijd met Spanje aan te binden. Omdat de schepen door de steden zelf werden uitge rust, was het bevel in handen van Zeeuwse admiraals. Het doel van de Zeeuwse vloot was te verhinderen dat de Spanjaarden Middelburg zouden kunnen bevoorra den en dat de vaart naar Antwerpen zoveel mogelijk werd belemmerd. Middelburg en Antwerpen waren immers trouw aan de koning van Spanje gebleven. In april 1573 lukte het de Spaanse bevelhebber Sanchio d'Avila na enkele mislukte pogingen met een vloot Middelburg te bevoorraden. Pas in juni slaagden de Spanjaarden erin naar Antwerpen terug te keren. Twee maanden later lukte het de Spanjaarden onder leiding van Beauvoir en Mondragon om bij Den Haak troepen en materialen bestemd voor Middelburg aan land te brengen. De verovering van het door de Spanjaarden bezette Reimerswaal door de Zeeuwse vice-admiraal Lodewijk van Boisot dwong de Spanjaarden echter tot terugkeer naar Bergen op Zoom. In januari 1574, Alva was inmiddels opgevolgd door Requesens, werden vanuit Antwerpen twee vloten uitgerust met als doel Middelburg te ontzetten. De vloot die onder leiding van Glimes en Romero via Bergen op Zoom de Oosterschelde opzeilde, werd bij Reimerswaal terwijl ze op hoog water wachtte, door de Zeeuwen onder leiding van Boisot verslagen. De andere vloot die onder bevel van Sanchio d'Avila over de Westerschelde richting Middelburg zeilde, wierp het anker uit voor de (Zeeuws-)Vlaamse kust ter hoogte van Breskens om het volgende tij af te wachten voor de oversteek naar Walcheren. Tijdens het wachten op gunstig tij was hen het bericht ter ore gekomen dat Glimes en Romero bij Reimerswaal vernietigend waren verslagen en besloten ze daarop rechtsomkeer richting Antwerpen te maken. Een maand later, op 21 februari 1574, gaf Middelburg zich over aan de Geuzen en kwam daarmee definitief aan Staatse zijde. 47 Zeeuws Tijdschrift 2002/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2002 | | pagina 49