Het getij moet terug Het herstel van de estuariene dynamiek wordt gezien als een antwoord op een ontwikkeling, waarmee we op dit moment al geconfronteerd worden, namelijk de ecologische schaduwkanten van de Deltawerken. Zoals gezegd hebben de Deltawerken het oorspronkelijke estuarium veranderd in scherp van elkaar gescheiden Deltawateren. Die wateren blijken daar niet goed mee om te kunnen gaan. Elk water heeft zijn eigen ecolo gische kwaal ontwikkeld, die niet alleen ten koste gaat van de natuurwaarde, maar ook van de economische en sociologische waarden. Het meest pregnant komt dat tot uiting in het Volkerak-Zoommeer, dat in de zomer geteisterd wordt door sterke blauwalgenbloei. Dat heeft ernstige gevolgen voor de natuur (vissterfte, vogelsterfte), de recreatie van het meer (zwemverbo- den) en voor het woongenot langs het meer (stank). Ook de andere Deltawateren hebben ecologische problemen. Zo heeft het Veerse Meer last van zeesla en de Oosterschelde heeft te kampen met zandhonger en te lage productiviteit. Daarnaast is het voor vissen onmogelijk geworden de rivieren op te trekken. Het verdwijnen van de estuariene dynamiek wordt als oor zaak gezien van het verdwijnen van het zeldzame zee gras en het sterk teruglopen van de zaadval van de mossels. Hierdoor zijn de mosselvissers genoodzaakt hun jonge broed uit de Waddenzee te halen. Herstel van de verbindingen tussen de afzonderlij ke Deltawateren wordt algemeen gezien als een oplos sing voor deze problemen. Niet, dat we nu al precies weten hoe dat moet. Er dient nog veel onderzoek ver richt te worden naar bijvoorbeeld hoe groot die ver bindingen moeten worden en hoe er omgegaan moet worden met de zoetwatervoorziening voor de landbouw. Herstel van de estuariene dynamiek dient beschouwd te worden als een leidraad die is vastgelegd in de Integrale Visie Deltawateren. Het kan een oplossing zijn voor de problematiek van de benedenrivieren en biedt een kans de kwaliteit van het Deltagebied te versterken. Het gaat immers niet alleen om de veiligheid en de ecologische waarden, maar ook om de kwaliteit van dit gebied, dat door een steeds verder uitdijende metropool ingesloten wordt. De aantrekkingskracht van de Zeeuwse Delta op de bewoners ervan zal steeds sterker worden. Daarom zal dit grensgebied tussen land en zee niet alleen voor Zeeuwen een nieuwe Delta aan de horizon zijn. O Voor meer informatie: www.deltainzicht.nl 9 Zeeuws Tijdschrift 2003/1

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 11