Jaargang 53, nummer 1, 2003 Redactie Peter van Houte, Karen Kroese, Oscar Steens Paul van der Velde (hoofdredacteur), Francisca van Vloten, Dick van der Wouw Aan dit nummer werkten mee jan Kuipers, Anda van Riet, André van der Veeke, Tjeerd Blauw, Willem van der Ham, Christopher Levenson Bestuur Stichting Zeeuws Tijdschrift W.T. van Celder (voorzitter), A.J. de Visser (secre taris), j.A.M. Nijskens (penningmeester), C.F, Bos, A.L. Oosthoek Adres Postbus 503, 4330 AM Middelburg tel oil8 - 670885 redactie@zeeuwstijdschrift.nl bestuur@zeeuwstijdschrift.nl www.zeeuwstijdschrift.nl Abonnement Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt zes keer per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 37,50 euro franco per post. Opzegging dient schriftelijk te geschieden een maand voor het einde van het lopende jaar. Advertentieacquisitie Rita Oomen tel 0167 - 563401fax 0167 - 561200, japm.oomen@worldonline.nl vormgeving Pharos M. van Hootegem Druk Grafisch Bedrijf Pitman bv ISSN 0166-5154 Subsidiegever Provincie Zeeland adverteerders Dow Benelux N.V., Koninklijke Zeelandia Groep b.v., Zeeland Seaports, Provinciale Zeeuwse Courant, Fabery de Jonge, de Drukkery Middelburg, Total Raffinaderij Nederland N.V., De Campveerse Toren, Grafisch Bedrijf Pitman b.v., Galerie De Vier Gemeten Middelburg, Boekhandel De Vries Zierikzee 2003 Zeeuws Tijdschrift De redactie heeft ernaar gestreefd de rechten van de illustraties te regelen. Degenen die desondanks menen rechten te kunnen doen gelden, kunnen zich alsnog tot de redactie wenden. 2 Van voor of na de Ramp? In zijn redactioneel staat Paul van der Velde stil bij de betekenis van de watersnoodramp voor Zeeland. Nu kunnen we het voor elkaar krijgen. Gesprek met Rien Verburg Peter van Houte sprak met de oprichter en oud-hoofdredac teur van het Zeeuws Tijdschrift Rien Verburg over de betekenis van de ramp voor Zeeland en hoe de toenmalige redactie de eerste special van het ZT maakte. Die leverde bouwstenen voor de discussie in de Tweede Kamer over de gevolgen van de Ramp. De nieuwe Delta aan de horizon Tjeerd Blauw, waterstaatsingenieur werkzaam bij de provincie, filosofeert aan de hand van het project Delta InZicht over de toekomst van het Deltagebied. Volgens Blauw moet dat weer meer het karakter van een estuarium krijgen. 10 Top Rijkswaterstaat negeerde waarschuwingen van Johan van Veen Van de hand van de sociaal-geograaf en historicus Willem van der Ham verschijnt begin volgend jaar een biografie van de waterstaatsingenieur Johan van Veen, de wegbereider van de Deltawerken. Van der Ham staat in zijn bijdrage vooral stil bij de gevolgen voor Schouwen-Duiveland van het wegmoffelen van de alarmerende rapporten van Van Veen. Remembering the Flood De Middelburgse componist Douwe Eisenga schreef ter her denking van de Watersnoodramp Requiem 1953. Een van de daarbij gebruikte teksten is een gedicht van de Canadees Christopher Levenson die in 1953 hulpverlener op Schouwen- Duiveland was. Vloedmerken Anda van Riet legde een tiental vloedmerken vast. Het oer- vloedmerk is de hoogwaterlijn die gevormd wordt door alles wat na de vloed aangespoeld is. De andere vloedmerken zijn door mensenhanden aangebracht om de hoogste stand van het water bij een overstroming of inundatie vast te leggen Signalementen en de Zeeuwse boekentoptien Jan Kuipers bespreekt een groot aantal boeken dat ter gelegen heid van de herdenking van de Ramp is uitgekomen.

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 2