Slager, de al of niet zelfbenoemde peetvader van de Zeeuwse oral history - zijn bestseller De Ramp (1993) is ter gelegenheid van de huidige herdenkingen her drukt, doet intussen op sobere en bekwame wijze ver slag van de zwarte rampdagen in het door landschaps planners tot vergetelheid gedoemde Capelle. Enkele van zijn zegspersonen traden ook op in de documen taire 'De Ramp' van de Zeeuws-Rotterdamse regisseur en scenarist Koert Davidse en producenten Jan van der Zanden en Wilant Boekelman, die op dinsdag 10 september 2002 vertoond werd bij de opening van het festival 'Film by the Sea' in Vlissingen. Van 31 novem ber 2002 tot en met 31 januari 2003 zond Omroep Zeeland een tiendelige documentaireeks 'Boven water' uit, gemaakt door regisseuse Willemiek Kluijfhout en producente Reinette van de Stadt. Hierin wordt getoond hoe mensen na de Ramp de draad van hun leven opnamen. Het grote belang van de oral history staat buiten kijf. Nooit mogen we echter de enorme onbetrouw baarheid van het geheugen uit het oog verliezen. Daarvoor hebben we de befaamde geheugenexpert professor W. Wagenaar niet eens nodig. In het boekje De redding van Colijnsplaat, tien jaar geleden uitge geven bij de onthulling van het Rampmonument in dit dorp en nu weer in de ramsj opgedoken, tref je daarvan eclatant bewijs. Wie, o wie? gaf de order om in de Rampnacht de vloedplanken in de coupure bij de Colijnsplaatse haven te installeren? Diverse betrok kenen verklaren dat zij het waren. Als stut voor de wat inflatoire pretenties van Slager en consorten kan gemeld worden dat het gedrukte woord vaak al even onbetrouwbaar is. Ook daarvan getuigen diverse auteurs in De redding van Colijnsplaat, in hun beschrij ving van het in de populaire internationale pers opge blazen of zelfs gecreëerde 'wonder van Colijnsplaat'. Dit hele dilemma van waarheid en betrouwbaar heid wordt omzeild door Sandra van de Vijver, die haar boek Hoe ver het water kwam. Watersnood het karakter van een novelle of korte roman gaf. De auteur ver bindt de gebeurtenissen in het Oost Zeeuws-Vlaamse Paal ten tijde van de Ramp met de sporen en trauma's ervan in het heden, én met een 'actuele' overstroming te Maastricht en omgeving. Een in het kader van de Rampherdenkingen wel zinvolle invalshoek. Van de Vijver, wier familie de Ramp in Paal aan den lijve meemaakte, bezigt een heldere verteltrant en laat de literaire trukendoos gesloten. De vele weergegeven beslommeringen van het dagelijks leven hier en nu doen de interesse hier en daar verflauwen, maar het open eind naar aanleiding van de overstromingsbe- richten te Maastricht sorteert wel effect. Deze auteur zou zich, gezien haar open, weinig geraffineerde vertelt rant, met nieuwe publicaties wellicht kunnen richten op de top, qua leeftijd, van de jeugdboekenmarkt: de jongere adolescenten. Zijn dit alle boeken rond de herdenkingen van 1 februari 2003? Bij lange na niet. Zo verscheen eind 2002 Drijvende kolossen voor vrede en veiligheid, een boek van maritiem deskundige Cor Heijlcoop over de geschiedenis en het belang van caissons, met name bij de bestrijding van de gevolgen van de Februariramp. De Ramp is ook het hoofd- of een deelthema van andere publicaties, waarvan sommige bij het afsluiten van dit Signalement nog niet uit waren. Ad Zuiderents grote bloemlezing Na de watersnood bijvoorbeeld, bij Querido verschenen als aanvulling en vervolg op zijn vorige bundel 1 februari 1953. Stormramp en watersnood nagewerkt in gedichten, verhalen en toneeltekst, die in 1983 uitkwam en jammerlijk flopte. Ook valt te wijzen op J.L. Kools nog te verschijnen waterschapsgeschie denis van Schouwen-Duiveland De Rand van 't Land, waarin de Ramp uiteraard een grote rol heeft gespeeld. Verder brengt Rijkswaterstaat een boekje uit op basis van paleogeografïsche kaarten van geoloog Peter Vos in het kader van het Project Delta 2003. Lespakketten en websites De wereld van onderwijs en educatie was nog eerder bezig met de herdenkingen dan het boekwezen. Ik noemde al het Project Delta 2003, zwaar ondersteund door de overheden. De provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant namen met het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, de waterschappen, hoogheem raadschappen en gemeenten in het getroffen gebied het initiatief om activiteiten in het kader van het her denkingsjaar 2003 te 'coördineren'. Daartoe startten ze gezamenlijk dit Project Delta 2003 op, met een eigen coördinator en een projectbureau. De officiële start van het Project vond al plaats op 15 april 2002 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Voorzitter van het Project werd de gedeputeerde L. Coppoolse. Het, bepaald niet van ambtelijke zwaarlijvigheid verschoon de, Project Delta 2003, bracht tegen het eind van 2002 de Watersnoodkrant voor de scholen uit, en beheerde de website www.delta2003.nl. ia Zeeuws Tiidschrift 2003/1

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 53