Akkoord, maar laten we eens - een beetje obligaat - bij het begin beginnen. Wat houdt het ambt van commis saris eigenlijk in en hoe kijkt u ertegen aan? (gelach) Lees mijn jaarverslag maar, daar staat alles in. Geen burger die dat doet. En dus niet weet - ik noem maar wat - dat u op 31 oktober 2001 de gemeente Hontenisse met een bezoek vereerde, dat u Van de Bilt Zaden en Vlas B V uit Sluiskil het recht gaf om het Koninklijke Wapen te voeren, dat u op 39 mei regen tonnen uitreikte voor het Milieu Educatie Centrum, dat u actief bent in Europees verband etc. Goed, goed. Daar gaan we. Ik heb een breed takenpak ket. Van formeel, van rijks- en provinciewege: burge meestersbenoemingen en het voorzitterschap van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten tot infor meel: het openen van bedrijven, aanwezigheid bij het tekenen van contracten enzovoorts. volledig in zijn benadering vinden. Niet voor niets vroeg Veerman mij in zijn Wageningse periode deel te nemen aan discussiebijeenkomsten over het Europees landbouwbeleid. Maar toen dezelfde boodschap enige jaren geleden door mij werd gebracht, zag men dat als contro versieel. U zat veertien jaar, van 1978 tot ïggz, als gedeputeerde in Noord-Holland. Precies, ik heb in die jaren bijna elke portefeuille gehad, op cultuur en finan ciën na. En die bagage heb ik uiteraard mee naar Zeeland genomen. Al die bezoeken, waarom hecht men daar zoveel waarde aan? En is het in veel gevallen niet de taak van een burgemeester? Nee, want ik draag altijd het provinciaal beleid uit. Management by speech, noem ik dat. En mijn toege voegde waarde: ik kom op veel plaatsen in Zeeland. In alle lagen en sectoren. Maak kennis met uiteenlopen de aspecten van deze samenleving. Praat met velen, pik dingen op, combineer allerlei feiten en probeer daar iets mee te doen. Of het nu gaat om het propageren van wat je de Zeeuwse identiteit zou kunnen noemen, of over de economische ontwikkeling van Europa en de rol van Zeeuwse bedrijven daarin, maakt niet uit. Ik opereer een beetje zoals een journalist, maar ook mijn achtergrond als consultant, regionaal econoom en niet te vergeten mijn grenzeloze nieuwsgierigheid spelen een rol. De nieuw vergaarde kennis verwerk ik in speeches, artikelen, inbreng in politieke discussie. Maar wat levert dat dan concreet op? Als het goed is een nieuw zicht op de werkelijkheid van uit een andere invalshoek. Maar nogmaals: het gaat niet om mijn verhaal, ik geef alleen maar door wat ik tegenkom in Zeeland. Nee, niet iedereen neemt me dat in dank af. Als je iets nieuws of onbekends poneert, wordt dat soms als provocatief ervaren en niet geac cepteerd. Dan ben je ineens weer die Amsterdammer. Begin juni geeft landbouwminister Veerman in Middelburg een inleiding over zijn beleid. Ik kan mij Waarom wilde u zo graag naar Zeeland? Ik ben van verschillende kanten gestimuleerd en ik kende daarbij een paar Zeeuwse gedeputeerden, cre atieve uitgesproken mensen. Mensen waar ik graag mee wilde samenwerken. Ten slotte, heb ik me tijdens mijn studie nogal in Zeeland verdiept - die provincie gold voor regionaal economen in die tijd als een labo ratorium, waar vrijwel uit het niets een nieuwe econo mie opkwam. U kende het werk van Verburg, een van de oprichters van het Zeeuws Tijdschrift? Absoluut, heel veel voetnoten bij mijn afstudeerscriptie verwijzen naar zijn werk en bij zijn promotie heb ik Maar zien we u in Zeeuws kostuum? Spreekt u dialect? Dat is flauw. Dialect is je moerstaal, dat leer je niet meer op je zestigste. Het gaat om de analyse, dat Zeeuws een onderons taaltje is geworden. Waar het imago van boers en slecht voor de carrière aankleeft. Gebruikt wordt in polariserende situaties, defensief, wij tegen zij. Het gaat hier in mijn ogen om structureel intrinsieke onderwaardering. Onnodig, het zou eer der binnen het mechanisme van een ver sterkend zelfbewustzijn passen. Aan kun nen sluiten bij een algemene Europese tendens waar in regionale identiteit juist wordt versterkt, uit oog punt van culturele variëteit wel te verstaan. In die zin kan je zaken als dialect juist als een verrijking zien. 10 Zeeuws Tijdschrift 2003/4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 12