sche groei hanteert. Neem je alleen de landbouw en visserij in je beschouwing mee, dan schep je een ver tekend beeld. De in de jaren zeventig gevestigde bedrijven in de procesindustrie en havenoverslag, daar gaat het om. En als je daarnaar kijkt, dan doet Zeeland het economisch zelfs relatief goed. Natuurlijk, de moderne economie wordt ook in Zeeland gediri geerd door buitenlandse multinationals, maar als je kijkt naar het Zeeuws economisch complex wat zich in de slipstream daarvan heeft ontwikkeld, dan heb ik daar grote bewondering voor. Er is dus een verkeerd beeld van de Zeeuwse economie. Dat punt zit u wel dwars. Ach, het is net als met mijn naamsbekendheid. Een journalist confronteerde me eens met het gegeven dat maar 50 procent van de Zeeuwen wist wie ik was. Ik vroeg: 'Weet u wie de minister van Justitie is?' Lange stilte... Je kan dus ook zeggen: de helft kent me spon taan wel. Trouwens dat zijn lezers van de PZC en de luisteraars van Omroep Zeeland. Aan wie ligt het nou dat ze de commissaris niet kennen? De naamsbekend heid is dus meer een indicatie van de regionale mediadekking. Want als men de regionale media niet volgt, en dan heb ik het ook over mensen die belang rijke functies in het Zeeuwse vervullen, weet men zeker niet van het provinciaal bestuur. Bent U Zeeuws? Er zijn mensen die denken nog steeds dat je alleen Zeeuw kan zijn als je in Zeeland bent geboren en getogen. Dat leidde tot een komisch feit toen Annie M.G. Schmidt werd uitgeroepen tot Zeeuw van de Eeuw. De schrijf ster die zo ongeveer elk interview heeft aangegrepen om Zeeland een verschrikkelijke provincie te noemen en Zeeuwen afschilderde als verschrikkelijke mensen. Ik voel me Zeeuws omdat ik me voor Zeeland inzet. Zou het Zeelandstad-concept die beperking van bepaal de bestuurslagen niet verdringen? Ik weet niet of de vraagstelling helemaal juist is. Maar om te beginnen zijn we van honderd gemeenten teruggegaan naar dertien. Dus er heeft wel degelijk een zekere mate van schaalvergroting plaatsgevonden. Maar ondanks dat, zie je dat Zeeland, ook in stedelijke gebieden, een rurale samenleving blijft. Met alle posi tieve en negatieve effecten van dien. Zaken als nabuur schap en dergelijke spelen daarin nu eenmaal een grote rol. Daarnaast wil ik erop wijzen dat het provin ciaal bestuur in Zeeland in menig opzicht functio neert als gemeente. Kijk naar het cultuurbeleid en de sport. Een ander aspect wat de discussie over bestuur lijke vernieuwing zo lastig maakt, is dat overheidstaken enorm snel van schaal veranderen. Let wel: in 1962 had de provincie twee taken: wegen en gemeentelijk toezicht. Daarna is daar in rap tempo milieu, planolo gie, welzijn- en waterbeleid bijgekomen. Dat neemt allemaal niet weg dat Zeeland nog altijd versnipperd is. Een provincie waar lokale belangen en mentaliteiten de boventoon voeren en nieuwe ontwik kelingen geblokkeerd worden. Die opdeling in compartimenten is een uitdrukking van de sociaal-maatschappelijke structuur, klopt. Als ik de Oranje-verenigingen uitnodig, krijg ik honderd besturen op bezoek. En ik weet van de hoofdredacteur van de PZC dat er Zeeuwen zijn die liever dertig edi ties van die krant zien in plaats van de vier die er nu verschijnen. Soit, het enige waar ik bezwaar tegen aanteken, is dat de Zeeuwen die Zeeland op die schaal beleven met de gedachte leven dat alleen zij recht heb ben op het predikaat Zeeuw. Want het internationaal georiënteerde bedrijfsleven is bepaald niet in deze vraag te vangen en vertegenwoordigt niettemin een groot Zeeuws belang. Zo acht ik ook de in Zeeland verblijvende kunste naars niet in deze vraagstelling inbegrepen. Zelf beleef ik op het cultureel gebied de meeste voldoening in mijn functie. Met genoegen heb ik bijgedragen aan het Mondriaanjaar, het Betoverde (Abdij)plein en de Wim Riemens tentoonstelling. Het voorzitterschap van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland en het Zeeuws Tijdschrift vervul ik met graagte. Met plezier neem ik deel aan het Zeeland Nazomerfestival, Film by the Sea en andere culturele manifestaties. De con tacten met de Zeeuwen die actief zijn op dit gebied beleef ik als zeer stimulerend. Als ze een beroep op mij doen, zeg ik nooit nee. Het is een segment van de Zeeuwse samenleving waar veel gebeurd en voor mij ook representatief voor Zeeland is. De rede die Wim van Gelder ter gelegenheid van zijn tienjarig ambtsjubileum als Commissaris van de Koningin in Zeeland op 10 december 2002 uitsprak, getiteld 'Willem I of het verlies van België', is te lezen op de website van het Zeeuws Tijdschrift. Het artikel is geïllustreerd met de portretten van alle voorgangers. 12 Zeeuws Tijdschrift 2003/4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 14