en Architect is Christian Kieckens, Brussel. schap van objecten die uit verschillende (historische) werelden stammen. Het museum dient hierbij niet de taken over te nemen van de universiteit, maar zich er mee te verbinden. Onderzoek is nodig voor goed museumbeleid, maar musea kunnen dat onderzoek zelf niet afdoende dragen. Het ideale museum houdt zich staande in een breed universitair netwerk, zonder het te willen repliceren. Als beeldinstituut moet het museum niet willen concurreren met beeldinstellingen die geen bewaar functie hebben: pretparken, galeries of filmhuizen. Noch moeten ze zich willen meten met de veel alge menere en krachtige beeldcultuur die ons dagelijks leven beheerst. Het museum is geen pretpark of tempel. Het is een apart domein waarin objecten in een spe ciale orde zijn gerangschikt. Het museum staat voor de taak een brugfunctie te vervullen tussen de bijzondere wereld binnen en de alledaagse wereld buiten het museum, zonder het onderscheid te willen opheffen. Regionalisme De onderwerpen van het Zeeuws Museum worden bepaald door de gebondenheid aan de streek en geschiedenis waartoe de objecten en verhalen die het vertelt behoren. Het woord streekmuseum is besmet geraakt door de wijdverbreide gedachte dat kunst uni verseel moet zijn en iedereen op dezelfde wijze behoort te ontroeren. Maar smaak is vaak het product van een specifieke plaats. We vinden zaken mooi omdat we ermee opgegroeid zijn, omdat ze iets met ons te maken hebben. Het zegt iets over ons en onze omgeving. Dat geldt niet alleen voor kunst, maar ook voor politieke en maatschappelijke zaken. Het univer sele krijgt in de persoonlijke belevingswereld die het museum probeert te bereiken pas betekenis na filtering door een rijke verscheidenheid aan lokale eigenheden. Omgekeerd geldt dat alleen de diepe concentratie op de eigen lokale omgeving betekenisvol inzicht geeft in universele kwesties. Het woord streek moet niet te eng worden opgevat en de liefde voor een streek moet geen voedingsbodem zijn voor chauvinisme. Zeeland is veel groter dan zijn staatkundige grenzen. De cultuur van Zeeland is de resultante van een mengeling van culturen en gemeen schappen. Zij is voortgebracht door Franken, Vikingen, Schotten en Bourgondiërs. Ze bergt Brabant, Vlaanderen, de Molukken en Deshima in zich en kent een Spaans, Joods en Surinaams verleden. Cultuur Zoals het woord streek niet te eng moet worden opge vat, zo moet ook de term cultuur breed worden gedefi nieerd. Cultuur is per definitie dynamisch en wars van discipline. Architectuur heeft met beeldende kunst te maken, geschiedenis met politiek en religie en het verleden met het heden. Het Zeeuws Museum zal zich richten op het ontwikkelen van projecten die deze verbanden tonen, die religie met bouwstijl, kunst met engagement, geschiedenis met folklore verbinden. Ook zal het samenwerken met instellingen en projec ten stimuleren die binnen Zeeuwse grenzen hetzelfde propageren. Zowel in het ontwikkelen en verbreiden van een visie op cultuur als in het faciliteren van cul tuurprogramma's in de provincie zullen de contouren zichtbaar worden van een nieuw Zeeuws Museum dat als beeld- en kennisinstituut een voortrekkersrol in Zeeland zal gaan spelen. 15 Zeeuws Tijdschrift 2003/4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 17