L -O Jaargang 53, nummer 4-5, 2003 Redactie Peter van Houte, Karen Kroese, Oscar Steens Paul van der Velde (hoofdredacteur), Francisca van Vloten, Dick van der Wouw Helga Lasschuijt (gastredacteur) Aan dit nummer werkten mee Joost Bakker, Valentijn Byvanck Johan de Koning, Jan Kuipers, Jan Louter, Daphne Pappers Anda van Riet, André van der Veeke, Bestuur Stichting Zeeuws Tijdschrift W.T. van Celder (voorzitter), A.J. de Visser (secre taris), J.A.M. Nijskens (penningmeester), C.F. Bos, A.L. Oosthoek Adres Postbus 503, 4330 AM Middelburg tel 0114 - 322878 redactie@zeeuwstijdschrift.nl bestuur@zeeuwstijdschrift.nl www.zeeuwstijdschrift.nl Abonnement Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt zes keer per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 37,50 euro franco per post. Opzegging dient schriftelijk te geschieden een maand voor het einde van het lopende jaar. Advertentieacquisitie Rita Oomen tel 0167 - 563401fax 0167 - 561200, japm.oomen@worldonline.nl vormgeving Pharos M. van Hootegem Druk Grafisch Bedrijf Pitman bv ISSN 0166-5154 Subsidiegever Provincie Zeeland adverteerders Koninklijke Zeelandia Groep b.v., Zeeland Seaports, Provinciale Zeeuwse Courant, Fabery de jonge, de Drukkery Middelburg, Total Raffinaderij Nederland N.V., De Campveerse Toren, Grafisch Bedrijf Pitman b.v., Galerie De Vier Gemeten Middelburg, Boekhandel De Vries Zierikzee, Mazars accountants belastingadviseurs juristen, de Vleeshal, Zeeuws Museum, Buro Beeldende Kunst Vlissingen, Laboratorium voor Architectuur, Galerie van den Berge, Galerie In Situ, Stichting Plus Min, De Directiekamer, De ZenkasT. 2003 Zeeuws Tijdschrift De redactie heeft ernaar gestreefd de rechten van de illustraties te regelen. Degenen die desondanks menen rechten te kunnen doen gelden, kunnen zich alsnog tot de redactie wenden. 2 Kritisch Zeeuws Regionalisme Paul van der Velde legt in zijn redactioneel een link tussen het ontluikende kritisch Zeeuws regionalisme en de nieuwe Zeeuwse identiteit. 3 Beeldende kunst in Zeeland De kunsthistorica Helga Lasschuijt probeert er achter te komen wat pioniers op het terrein van de beeldende kunst in Zeeland, zoals Tom van den Berge, Leon Riekwell en Rutger Wolfson, drijft. 9 50% Zeeuw - 100% Europeaan. Interview met Wim van Gelder Oscar Steens interviewde de Zeeuwse commissaris van de koningin. Hij is sterk pro regio: 'Terwijl Europa eist dat natio nale overheden regio's gaan opbouwen knijpt Nederland als enige land de regio's af.' Het nieuw Zeeuws Museum De eind 2001 benoemde directeur van het Zeeuws Museum Valentijn Byvanck omlijnt in een kort essay zijn denkbeelden omtrent de rol van een regionaal museum. Het is in feite een mission statement. Het Zeeuws Museum Reloaded Helga Lasschuijt sprak met Valentijn Byvanck over zijn plan nen met het Zeeuws Museum dat in 2000 dicht ging en in 2005/6 de poorten zal heropenen. Ze is benieuwd hoe hij de klus gaat klaren nadat ze te weten was gekomen dat hij nog weinig van de Zeeuwse cultuurhistorie weet en de collectie van het museum nog nauwelijks gezien heeft. Beeldende kunst als magische ervaring. De Duitse kunstenaar Regine Schumann brengt kleur en licht naar Vlissingen De kunsthistorica Daphne Pappers reisde af naar Keulen om te spreken met de Duitse beeldend kunstenaar Regine Schumann die bekendheid verwierf met haar kleurrijke haakwerken en absorberende lichtinstallaties. Heel de wereld trekt naar Veere Joost Bakker vertelt in het kort over de kunst en cultuur in Veere tussen 1870-1970. Er is eindelijk een boek over geschre ven en in de Schotse Huizen is een tentoonstelling.

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 2