Een verontrustende geruststelling kwijt willen als het om architectuur gaat. In wezen draait architectuur niet om het maken van objecten. Veeleer wil je als architect dat je collega's, de gebrui kers van je gebouwen en de voorbijgangers erover praten en jij wilt er met hen over praten. Het intellec tuele debat is het kompas van de architect en niet de praktische rompslomp. Het enige belangrijke is com municatie. Met die zienswijze neemt u zeker in de Nederlandse context een buitenpositie in want hier is de architecto nische traditie in hoge mate gebaseerd op nuttigheid en politiek gekleurde productie. Al dat gepraat is als politiek: woorden maar geen daden. Dat is misschien waar. Aan de andere kant staan poli tici allerminst open voor mysteries. Je moet niet ver geten dat de architect meestal een bijzonder persoon is. Gebouwen zitten vol mysteries. We kunnen ze nooit volledig begrijpen. We weten niet wat architec tuur ons te bieden heeft. Die is constant onderhevig aan verandering in elk denkbare richting. Architecten kunnen meestal heel inspirerend over hun ontwerpen praten. In feite leggen ze het mysterie uit om ons zeker over gebouwen te laten voelen. Die bevestiging hebben we nodig om in het gebouw te geloven. Ondanks het feit dat de architect altijd aan zichzelf twijfelt, spreekt hij onbewimpeld en met overtuiging over zijn werk en de keuzes die hij gemaakt heeft. Een goede architect beschikt over een bepaald soort intelligentie die zich uit in het organiseren en laten samenwerken van mensen. Er was een sterke interdisciplinaire samenwerking tus sen deconstructivistische architecten. Trekken de archi tecten heden ten dage nog voordeel uit de samenwer king met schrijvers, schilders, filosofen en poëten? En als dat zo is, zijn architecten daar dan nu toegerust voor? Juist heel erg. We hebben die samenwerking hard nodig om te overtuigen. Die interdisciplinariteit is niet alleen typerend voor deconstructivistische archi tectuur. Het is onlosmakelijk verbonden met het architectonische proces waarin van alles door elkaar geroerd wordt tot het de juiste substantie krijgt. Het is promiscuïteit optima forma. We zijn er goed in en ik ben ervan overtuigd dat het ons enige houvast is in de stroom van ontwikkelingen. Zo lees je bijvoorbeeld een artikel in een wetenschappelijk tijdschrift over de ontdekking van hele kleine partikels. Het is de uit komst van onderzoek waar een heel laboratorium twintig jaar mee bezig is geweest. En wat gebeurt er? Binnen enkele weken staat er een architect op die zegt dat de ontdekking duidelijk inzicht geeft in wat hij doet en een verklaring biedt voor al zijn ontwerpen. Wij geloven hem want we moeten bevestigd worden. Het is pure magie! Ziet u duidelijke verschillen tussen de architectonische praktijk in Amerika en Europa? Zeker in Europa worden architecten nog steeds seri eus genomen. Ze worden zelfs met respect behan deld. De mensen erkennen dat de architect een belangrijke bijdrage aan de samenleving levert. Deze vanzelfsprekende erkenning van en respect voor de architect hebben in Amerika nooit bestaan. De meeste architecten in Amerika zijn niets meer of minder dan binnenhuisarchitecten en aanhangers van het verlich tingsdenken. Zij hebben geesten afgezworen en ze 33 Zeeuws Tijdschrift 2003/4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 35