■••V gaat Douwe Eisenga doen, wat is zijn positie? Op dat soort vragen moest ik een antwoord vinden. Dat is niet eenvoudig in het hedendaagse muzikale slagveld met die enorme hoeveelheid stijlen die tegenwoordig allemaal tegelijkertijd mogen bestaan.' En er is uiteraard de praktische kant. Een compo nist moet werken om zijn geld te verdienen. 'Nou en of, zegt hij. Hoe kom je aan opdrachten, hoe bouw je het hier op, hoe krijg je een netwerk? Dat is minstens zo belangrijk. Ik ben bijna de helft van mijn tijd kwijt aan het zoeken naar mogelijkheden voor werk, naar opdrach ten, naar aanleidingen. Het heeft trouwens ongeveer twee jaar geduurd voordat ik weer op weg was als componist. Maar, Zeeland is een kleine wereld waar je verbazingwekkend snel ingeburgerd raakt.' Het muziek- klimaat in deze provincie is niet bijzonder rijk, dat is een understatement. 'Wat hier ontbreekt is een ensem ble dat zich specifiek bezig houdt met hedendaagse muziek en daardoor is er geen actieve hedendaagse muziekbeoefening. Daarvoor moet je het buiten de provincie zoeken. Van de bestaande muziekgezel schappen zijn sommige heel actief zoals het Zeeuws Orkest en het Middelburgs Kamerkoor. Ze doen alle maal hun ding en doen dat vaak heel goed. Toch neemt hedendaagse muziek bij hen een hele kleine plaats in. Nieuwe Muziek Zeeland is het enige podi um daarvoor in de provincie. Ik vind het waanzinnig belangrijk dat het er is, anders zou het aanbod in Zeeland wel heel erg eenzijdig zijn. Nieuwe Muziek heeft een heel afwisselend en interessant programma, van gamelanmuziek tot zang van Tibetaanse monniken en van jazz tot minimal music. Bij heel veel mensen ontbreekt helaas het besef dat de hedendaagse muziek al 20 jaar aan het kenteren is en lang niet meer zo onbegrijpelijk en ontoegankelijk is als algemeen aan genomen wordt.' Ik ben geen innovatiecentrum Douwe Eisenga is een hedendaagse componist in de letterlijke betekenis van het woord. Net als veel van 39 Zeeuws Tiidschri ft 2003/4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 41