ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN De Directiekamer Zeeuwse dageraad. Die idee behelst de pogingen van een 'ik' om in duistere tijden scheppend bij te dragen aan de toekomst. Elementen uit de Lohengrinlegende - een legende van de Schelde - schemeren volgens de dichter vaag in bepaalde gedichten door. Niet zo vaag trouwens in het afwijkend (cursief) gezette openings gedicht 'Legende', waarin de fameuze Zwaanridder wel heel expliciet figureert. Dit gedicht sluit typogra fisch aan bij het bijna chiliastische slotgedicht 'In die dagen', dat spreekt van verbroedering, vrede en onge brokenheid in een vage toekomst, en dat de Lohengrinfiguur uit het openingsgedicht een onge veer Messiaanse lading lijkt te geven. Die twee lijstge- dichten zijn naar mijn mening door hun al te licht- doordrenkte en zelfs getuigende karakter meteen de zwakste van Zeeuwse dageraad. De laatste twee terzi nen van het sonnet 'Tegenwicht' staan echter model voor de geest van de binnengedichten in de bundel: 'Het liefst nog zou ik nu een borrel drinken maar neem mijn instrument ter hand en speel om niet in moedeloosheid te verzinken, misschien nog onvol komen maar met heel mijn hart een sonatine, deel voor deel, en breng de sferenharmonie tot klinken.' Robert de Haan heet geen Teirésias en zijn voorspel lingen zijn gelukkig meestal tastend en onzeker. Maar het werken aan zijn poëzie is voor hem kennelijk wer ken aan een missie en alleen dat wekt al nieuwsgierig heid naar volgende berichten uit Zeist. 1. De Ramp Kees Slager (Atlas, 2de herz. druk) 2. Zeeland 1945-1950 Jan Zwemer (Den Boer/De Ruiter) aanbieding 3. De provinciale boot Willem J.J. Boot (Van Wijnen) 4. Schone welbetimmerde hofsteden P.J. van Cruyningen (Matrijs) 5. Hier was eens Capelle Kees Slager (Den Boer/De Ruiter) 6. Land in zicht Karin Kroese e.a. (Provincie Zeeland) 7. Ons dorp Koudekerke, deel 2 P. Davidse (Deboektant) 8. Zeeuwse wijsheden (Ruitenberg) 9. Schouwen-Duiveland Jan J.B. Kuipers en Anton Dingemanse (De Vries) 10. Nehalennia, documenten in steen P. Stuart (De Koperen Tuin) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente verkoopcijfers van grotere boekhandels in Zeeland: De Drvkkery te Middelburg, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zierikzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: J.J.B. Kuipers, M. Smallegangesbuurt 36, 4461 AT Goes (0113 - 215137 e-mail: jjbkuipers@zeelandnet.nl) De collectie van kunsthandel De Directiekamer bestaat uit een steeds wisselend aanbod van figu ratieve schilderkunst uit de periode 1900 tot 1950. De Directiekamer richt zich daarbij op Zeeuwse kunstenaars en schilders die in Zeeland gewerkt hebben zoals J. Croin, R. Kimpe, W.F.A.I. Vaarzon Morel e.a. De Directiekamer is ondergebracht bij de DRVKKERY. Voor inlichtingen kunt u contact met Jan Louter 020 - 6711753, e-mail louter@chello.nl. De DRVKKERY Markt 51,4331 LK Middelburg telefoon 0118 - 886 886 De kunsthandel heeft dezelfde openingstijden als de DRVKKERY: maandag ir.oo -18.00 uur; dinsdag t/m vrijdag 09.00 -18.00 uur, zaterdag 09.00 -17.00 uur; koopavond, donderdag: 18.00 21.00 uur, eerste zondag van de maand q.oo -17.00 uur. 57 Zeeuws Tijdschrift 2003/4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 59