Er is veel gebeurd sinds 1980. Er is een draagvlak voor moderne beeldende kunst binnen de gemeente ontstaan. Er komen steeds meer mensen naar de ten toonstellingen in deWillem3 en de Watertoren en Buro Beeldende Kunst wordt in een vroeg stadium ingeschakeld bij nieuwbouw om de openbare ruimte te voorzien met kunst. 'Het is vaak zwemmen tegen de stroom in, maar door mensen te mobiliseren en te enthousiasmeren kun je dingen toch gedaan krijgen. Dat vind ik een echte kick en belangrijker dan een artikeltje in de NRC.' Galerie van den Berge Tom van den Berge kwam in 1985 naar Zeeland omdat zijn vrouw Joyce van Elzakker er een baan kreeg. Van den Berge begon met het organiseren van beeldende kunst tentoonstellingen op verschillende locaties in Zeeland. Al snel ontstond er behoefte aan een vaste plek. Uiteindelijk kon hij met behulp van de gemeente in 1990 de twee kamers op de eerste etage van het huidige pand (het gemeentearchief) aan de Wijngaardstraat betrekken. Dat werd de start voor de galerie die hij samen met zijn vrouw runt. Galerie van den Berge werkt met een vaste groep van 15 a 16 kunstenaars, waarvan een paar uit Zeeland. 'We hebben niet het streven om alleen maar Zeeuwse kunstenaars aan te trekken. Dat is voor zowel de Zeeuwse kunstenaars als voor de galerie niet zinvol, immers, deze kunstenaars hebben meestal al een eigen netwerk van klanten in de omgeving en moeten juist buiten de provincie een plek ambiëren. Wij selecteren op basis van onze criteria en die heb ben niets te maken met de woonplaats van de kunste naar.' Wat is inhoudelijk dan wel het streven? 'We vin den de ontwikkeling van een kunstenaar heel belang rijk. We selecteren kunstenaars die kritisch bezig zijn aan een oeuvre. Daarnaast zijn al 'onze' kunstenaars zich heel bewust van de plek die ze in de kunsthisto rie innemen. Je zou kunnen zeggen dat de bindende factor tussen galerie en kunstenaar een gedeelde men taliteit is.' De vaste groep van Galerie van den Berge is een internationaal gezelschap. Naast Nederlanders als Loek Grootjans en Mare Nagtzaam behoren daartoe ook de Belgische kunstenaars Jus Juchtmans en Marcel Berlanger, de Duitsers Sybille Pattscheck en Wolfgang Ellenrieder, de IJslanders Thorvaldur Thorsteinsson en Haraldur Jonsson. De galerie bindt zich niet aan stromingen of specifieke kunstuitingen. De kunstenaars kiezen steeds voor een techniek en verschijningsvorm die het beste past bij hetgeen ze inhoudelijk aan de orde willen stellen. Hierdoor kan het geëxposeerde werk variëren van glas tot installatie, van abstractie tot fotorealisme, van schilderij tot gemanipuleerde fotowerken. In 1997 verhuurde Leon Riekwell één zaal van deWillem3 aan Van den Berge tegen een schappelijke prijs. Voor de programmering van die zaal - W3 5 Zeeuws Tijdschrift 2003/4-5

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 7