Geordend Zeeland Hoewel ze sinds haar tiende niet meer in Zeeland woont, is Digna nog steeds een Zeeuwse in hart en nieren. 'Mijn voorouders woonden omstreeks 1500 al in Zeeland. Ik heb een huisje in Zonnemaire dus ik kom er regelmatig. Eigenlijk lijkt dat dorp best op Amsterdam want dat is ook gewoon een groot dorp. Hoewel ze in Zonnemaire denken dat je in Amsterdam gelijk wordt doodgestoken als je buitenshuis komt. Het meest hou ik van het geordende Zeeuwse land schap. Ik wil alles ook ordenen en bijna alles wat ik doe is geordend. Het voelt aan als op een dijk lopen. Je hebt overzicht en je ziet alles en iedereen aankomen. In mijn tuin in Zonnemaire is alles strak en overzich telijk. Ik voel me hier thuis.' Als kleuter maakte ze twee verhuizingen mee: van haar geboortedorp Zonnemaire naar Anna Jacobapolder en toen naar de grote stad Middelburg. Daar zag ze haar eerste films. 'Mijn vader vond dat er voor hem een wereld gesloten was gebleven, want van huis uit kreeg hij niets van kunst mee. Dat wilde hij anders voor zijn kinderen. Daarom ging hij met mijn zusje en mij naar de film en naar tentoonstellingen. We keken er zonder voorkennis naar en we vonden het allemaal mooi en interessant.' In 1959 verhuisde het gezin Sinke naar Utrecht. Digna vond het vreselijk want in Utrecht heerste een andere mentaliteit. 'Zeeuwen zijn recht door zee. Daar houd ik van. Ik heb ook moeite met kunstenaars die bewust cryptisch zijn. Veel mensen hebben ontzag voor kunst omdat die onbegrijpelijk lijkt. Dat is een verkeerde houding. Ik heb er niets op tegen als mensen zich inspannen om kunst te begrijpen. Met de kennis die ze daarmee opdoen, kunnen ze vergelijkingen maken. Gelukkig zijn er genoeg dingen waar je zonder kennis naar kan kijken. Ze bevallen je wel of niet. Het doet er eigenlijk niet toe of je wel of niet thuis bent in kunst.' Sinke is onder de indruk van de goede relatie die Film by the Sea heeft met scholen. 'De wortels voor mijn eigen visie op de kunst liggen in Zeeland. Er komen 10 Zeeuws Tijdschrift 2003/6

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 12