Een beeld van de bioscoop- geschiedenis van Zeeland Van kermistent tot filmfestival Met zeven bioscoopzalen en ruim 1200 zitplaatsen is het de grootste bioscoop van Zeeland, jaarlijks komen er ongeveer 350.000 bezoekers die er de nieuwste films kunnen bekijken. Cine City in Vlissingen is een echte megabioscoop, inclusief restaurant en café. De tijd van de reizende bioscoop en het filmzaaltje op de markt is voorgoed voorbij. De grote bioscoop 'aan zee' is jaarlijks het toneel van een heus filmfestival. Zeeland staat daarmee zelfs op de kaart van de 'grote filmwereld'. Davi d Pi eters De Zeeuwse filmgeschiedenis begint ruim honderd jaar geleden. Het is een tijd waarin er nog bijna geen elektrisch licht is, kinderen op het land werken en entertainment via radio en televisie niet bestaat. De eerste filmvoorstelling was een ware sensatie, zo lezen we in een plaatselijke krant. Het Algemeen nieuws- en advertentieblad voor Zeeuws-Vlaanderen besteedt uitge breid aandacht aan de allereerste voorstelling van de kinematograaf. In september 1898 laat het apparaat dat bewegende plaatjes kan vertonen voor het eerst zijn kunsten zien in Terneuzen. 'De cinematograaf, de zoo schoone uitvinding van Edison, werd nogal druk bezocht. Wel was dit voor alle inwoners niet nieuw, daar ver schillende personen op andere plaatsen zo'n toestel zagen werken, maar het grootste deel is zo gelukkig niet op andere plaatsen te kunnen gaan profiteren. Het is daarom voor hen veel waard, dat er dan met de kermis zo'n gelegenheid komt. De levende photogra- fieën wekten veler verbazing en verwondering.' Het mirakel van het bewegende beeld Zoals alle grote uitvindingen wekt de film grote verba zing en verwondering op. Het eigenlijk krakkemikkige bewegende beeld wordt gezien als een groot wonder, en, toegegeven, dat is het natuurlijk ook. Nooit eerder is er bewegend beeld geprojecteerd. Het zorgt voor 13 Zeeuws Tijdschrift 2003/6

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 15