straat in Vlissingen. Er zijn dan nog meer bioscopen in Zeeland die niet zijn niet aangesloten bij de NBB. Terneuzen heeft er twee: Luxor en het Concert- en Bioscoopgebouw. In 1928 kwamen er een paar bioscopen bij. In Breskens wordt De Sumajo geopend. Goes heeft er in dat jaar drie maar na de beurskrach van 1929 sluit er een de poorten. In 1929 staan al acht Zeeuwse bioscopen geregistreerd bij de NBB. De film is dan voornamelijk nog vertier voor de gegoede burgerij. De jaren dertig worden gekenmerkt door grote verande ringen in de bioscoopwereld. De stomme film legt het af tegen de geluidsfilms. Geluid voegde een nieuwe dimensie aan het bioscoopbezoek toe maar in het begin waren er nog veel kinderziekten. De films werden niet simultaan ver taald en ondertiteling doet pas na de Tweede Wereldoorlog zijn intrede. De geluidsfilm was de nekslag voor het bio scooporkest en de bioscooppianist. In Terneuzen duurde het niet lang voordat de geluidsfilm zijn intrede deed. De directie van het Luxor theater schafte een dure geluidsin stallatie aan en vol ongeduld keek het publiek uit naar de première van The Singing Fool, de eerste film met geluid. Die film was op 29 november voor de eerste keer in Terneuzen te zien. Een maand later berichtte de directie in de krant: 'Het succes met onze schitterende sound-film."de zingende dwaas" is geweldig! 1200 bezoekers hebben in drie voorstellingen deze zeldzame mooie film komen zien en horen en zijn allen vol lof, het heeft hun stoutste verwachtingen overtroffen. Al Jolsen en Sonny Boy zijn de lievelingen van het publiek en hebben allen diep ontroerd door hun prachtige spel. Wij raden een ieder aan niet tot den laatsten dag te wachten, daar teleurstelling dan onvermijdelijk zal wezen. Nog drie voorstellingen, vrij dag, zaterdag en zondagavond. Bespreek tijdig uwe plaatsen.' Polygoon journaal en Wochenschau In juli 1931 verschijnen de eerste geluidsfilm journalen van Polygoon en Orion-Profilti in de bioscoop. Ze brengen beelden uit alle windstreken van de aarde en hebben een enorme impact op het publiek Niet alleen in de biosco pen maar ook in andere, speciaal daarvoor ingerichte zalen, worden ze gedraaid, dikwijls in de buurt van het station. Op die manier kunnen de reizigers de wachttijd doden door naar het nieuws te kijken. Dat was toen - in onze ogen - niet erg actueel, want het was vaak drie weken oud. Soms werd hetzelfde nieuws de hele week gedraaid totdat er vers was. Vooral vlak voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog vormden de bioscoopjournaals een

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 17