belangrijke bron van informatie. Tot de tv in de jaren vijftig zijn intrede doet, blijft het bioscoopjournaal het meest popu laire medium. Het is informatief en dikwijls amusant en is leuk om te zien. Bovenal creëert het een door velen gedeeld beeld van de wereld en sommige beelden, zoals de ramp met de Hindenburg, staan op ieders netvlies gebrand. Wie eind 1940 in Middelburg naar een bioscoopjour naal ging kijken, kreeg een onschuldig tafereeltje voorge schoteld met glimlachende Duitsers die lief zwaaien naar voorbij fietsende Nederlandse meisjes. De Duitse bezetter propageert op die manier met zijn Wochensch.au een beeld van de goede verstandhouding tussen beide volken. Tijdens de bezetting verschilt de situatie op bioscoopter rein in Zeeland niet met die in de rest van het land. Alle bioscoopexploitanten moeten aangesloten zijn bij het Filmgilde. De Duitsers controleren welke films er in de bioscoop gedraaid worden. De exploitanten hebben weinig keus: wie niet mee wil doen ligt eruit. Aanvankelijk daalt het bioscoopbezoek maar in 1942 is het bezoekersaantal als vanouds, alle Duitse propagandistische films ten spijt. Na de bevrijding in 1944/5 bloeit het bioscoopbezoek weer op. In 1952 zijn er in totaal 21 bioscopen in Zeeland. Opvallend is dat 11 van de 21 bioscopen in Zeeuws-Vlaanderen staan. Dat heeft ongetwijfeld met het katholieke geloof van de grensbewoners te maken en klandizie uit Vlaanderen. Eind van de jaren vijftig daalt het bioscoopbezoek in het hele land scherp na de intrede van de tv. Veel mensen zien de film in de bioscoop als een verouderd medium en blijven thuis. In de jaren zestig is er weer een lichte stijging omdat mensen ontdekken dat tv niet alleen zaligmakend is. Voor de bioscopen in kleine plaatsen als Haamstede, Sluis, Breskens, Kloosterzande en Hansweert is het dan al te laat. Blue Movie: oppepper en knock-out Het is inmddels 1973. Zeeuws-Vlamingen hebben er schoon genoeg van. De vertoning van Blue Movie is in zijn hon derdste week. Ze zijn de seksfilm spuugzat. Blue Movie is de eerste film die nauwelijks gecensureerd is. Alles is open en bloot te zien en dat roept veel weerstand op. In het gezagsgetrouwere en nog sterk katholieke België is er wél veel in geknipt met als gevolg dat de Belgen massaal naar Nederland en vooral Zeeuws-Vlaanderen stromen om Blue Movie in de ongekuiste versie te zien. De roemruchte film is in twee van de drie overgebleven Zeeuws-Vlaamse bio scopen, die van Hulst en Oostburg, te zien. In de Terneuzense bioscoop wordt de film niet gedraaid. Volgens mevrouw Cattoir, voormalig exploitant van De Koning van Engeland in Hulst, heeft Blue Movie de bioscoop van de ondergang

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 18