gered. Daarna kon er volop geïnvesteerd worden in de ver nieuwing en van de bioscoop en de uitbreiding van het aan tal zalen. Wat de bioscoopexploitanten niet in de gaten had den is dat de ontevredenheid bij de inwoners van Zeeuws- Vlaanderen steeds verder groeide. Blue Movie mag dan veel geld opbrengen maar voor veel vaste klanten is de lol eraf. Zij gaan steeds minder vaak naar de vaste bioscoop. Voor het Ledel Theater in Oostburg betekende Blue Movie op ter mijn zelfs de ondergang, want door de eenzijdige program mering verruilden de vaste klanten het Ledel Theater met bioscopen in Knolcke en Brugge. Vanaf het midden van de jaren zestig zijn er op vele plaatsen in Zeeland kleinschalige initiatieven ontwikkeld voor de vertoning van de 'betere film', de niet-Hollywoodfilm die ook elders in Europese ruimte in zaaltjes wordt ver toond. Vooral in culturele centra worden deze films gedraaid voor een klein maar fanatiek publiek van 'echte' filmlief hebbers. De filmvoorstellingen van Jeugd en Muziek Zeeland in de jaren zeventig in het Kuiperspoorttheater in Middelburg maar ook initiatieven in Terneuzen zijn het noemen waard. Een generatie middelbare scholieren en jonge Zeeuwen maakt er kennis met het werk van Fellini, Pasolini, Goddard en Fassbinder. Begin jaren tachtig bereikt de cinema business in Zeeland een dieptepunt. Bezoekers bleven massaal weg en de inkom sten daalden scherp. In 1983 verdwijnt in Middelburg het City Theater, de laatste van de oorspronkelijk drie biosco pen in Middelburg. Gelukkig mag Het Schuttershof in de hoofdstad van Zeeland zich nu weer officieel filmtheater noemen. Goes zit nog zonder echte bioscoop maar bezit wel, net als Middelburg een cultureel theater, Podium 't Beest. De nieuwe schouwburg in Goes, de Mythe, moet over een jaar gaan fungeren als bioscoop. Hulst beschikt nog steeds over een mooie bioscoop. De Hulster bioscoop was tot de opening van Cine City jaren lang de grootste en modernste van Zeeland. Voor filmlief hebbers die een meer intieme sfeer prefereren en graag van een goede film willen genieten onder het genot van een goed glas is de bioscoop in Hulst nog altijd koning, maar wie de filmfestivalsfeer wil proeven moet naar Vlissingen. Met dank aan Birgit van Remortel. Haar scriptie over de bioscoopge schiedenis van Terneuzen is een waardevolle bron voor dit artikel geweest. Met dank ook aan Peter van Houte voor zijn adviezen. Voor het fotomateriaal is dankbaar gebruik gemaakt van de Gemeente archieven van Sluis, Schouwen-Duiveland, Tholen en Goes. Ook is geput uit het foto-archief van het Zeeuws Documentatiecentrum en het Zeeuws Archief. Speciale dank ook aan Oscar de Milliano. f 'li ALHUMBRA

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 19