Zou je 'n eenminuten kunnen vergelijken met een gedachtejlits? Eigenlijk zie ik ze als vrijplaats voor en van de gedach te. Het is verwonderlijk hoe diep je tot de wezenskern kunt doordringen in een minuut tijd. Niet iedere minuut is even lang, sommige lijken uren te duren en andere zijn in een flits voorbij. Eenminuten is bij uit stek een medium om gelaagd te werken in vorm en betekenis. Denkt niet iedereen, dat kan ik ook? De meeste inzendingen zijn zonder meer serieus te noemen. We accepteren beslist niet elke inzending. Er wordt wel degelijk geselecteerd op kwaliteit en daarbij staat eigenheid en inhoudelijkheid voorop. Op de tijdsduur van die ene minuut na en dat het op uit- zendformaat moet zijn, zijn er geen regels waaraan de eenminuten moet voldoen. Het spel is open en vrij. Wie maken ze en waar? Wie niet? Kunstenaars, dichters, musici, studenten van kunstacademies en jongeren in alle delen van de wereld. Er doen duizenden eenminuters uit heel de wereld mee en de collectie (geselecteerde) films groeit met de dag. Opvallend is de humoristische inslag van veel eenminuten. Er wonen erg enthousiaste eenmi nuters in China. Ze hebben hun zaakjes daar goed voor elkaar want ze zenden zelfs op prime time uit. Hun aardappel-eenminuten zijn voor de echte fijn proevers. Er zijn meer landen waar eenminuten uitge zonden worden en ze circuleren tamelijk vrij over de wereld. Waar zijn ze te zien? Iedere maand is er een nieuwe reeks eenminuten te zien op het Amsterdamse kunstkanaal. Die worden geproduceerd door het Sandberg Instituut en Montevideo. Omdat Zeeland geen kunstkanaal heeft, heb ik in 2001 in samenwerking met het Arsenaal Theater en Buro Beeldende Kunst Vlissingen, het ini tiatief genomen in DeCilinder op het Arsenaalplein in Vlissingen continu, dus 24 uur per dag, eenminuten te programmeren. DeCylinder is een blauw cilin drisch vat met een aantal patrijspoorten. Om de een minuten te zien moet je naar binnenkijken waar ze op drie grote tv's zijn te zien. Om de twee maanden worden de zestig draaiende eenminuten vervangen door nieuwe uit de hele wereld. Tijdens Film by the Sea organiseer ik samen met het Sandberg Insituut en Buro Beeldende Kunst Vlissingen het eenminuten festival. Hoe ziet dat eenminutenfestival er dit jaar uit? Net als vorig jaar hebben enthousiaste Vlissingse vrij willigers hun huiskamers ter beschikking gesteld die worden omgetoverd tot eenminuten paradijzen. Die vijf huiskamers hebben ieder een eigen thema. Dit jaar zijn dat huis, boom, beest, mens en junior. De eenminuten met als thema 'junior' zijn gemaakt door jonge mensen uit Rusland, Georgië, Servië en Hongarije tijdens een door het Sandberg Instituut georganiseerde workshop, mogelijk gemaakt door financiële steun van de UNICEF en het Europese Jeugd Fonds. Ik heb 30 eenminuten voor elk van die thema's geselecteerd en die worden in sessies van een half uur vertoond van 8-11 september 's avonds. De entree is gratis. Is er nog iets veranderd aan de opzet van het eenmi nutenfestival? Naast de huisvertoningen zijn er dit jaar ook op diver se pleinen in de gemeente Vlissingen buitenbiosco pen waar speciale eenminuten, korte films en korte art-impressies van Vlissingen, te zien zijn. Stichting Idee-fixe uit Breda verzorgt de bioscoop in de buiten lucht. Idee-fixe is een pionier op het terrein van films in de buitenlucht. Er zijn voorstellingen te zien op de Cirkel in de wijk Pauwenburg met het Vliegtuig van Joost Conijn (8 september); de Karolingenburg in Oost-Souburg (9 september); in de Dorpsstraat van Ritthem met de hout auto van Joost Conijn (10 sep tember) en voor het Arsenaalplein (nseptember). Ze hebben plaats van 21.30 tot ongeveer 22.30 uur. Deze voorstellingen op de pleinen maken het een echt festi val en dat is tekenend voor het fenomeen eenminuten- film dat steeds meer een zelfstandige kunstuiting wordt. Voor meer informatie over het programma in Vlissingen zie de website www.burobk.nl en www.filmbythesea.nl of e-mail: belje- an@zeelandnet.nl. Voor meer informatie over eenminuten: www.sandberg.nl www.theoneminutesjr.org. Op de website van het Zeeuws Tijdschrift, www.zeeuwstijdschrift.nl, zijn zeven een minuten te zien. De stills komen uit de volgende films: Hong Rongman, Beijing-, Zeng Haixion, Pace; Lin Xi, Cut; Thiery Mandon, Chemin afai- sant; Michiel Gieskens, Ik, Papoea-, Ayaz Rajpuit, My Nairobi; Evelien Krijl, zonder titel, 24 Zeeuws Tiidschrift 2003/6

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 26