Signalementen samenstelling JAN J.B. KUIPERS Vlissingen en het water terugblikken; honderd jaar zeevaartondemijs in Vlissingen 3903-2003. Vlissingen: Stichting Maritieme Boekerij Plaza, 2003,175 p. ISBN 90 9016586 x, Ee 27,50. Ruben Oreel, Vlissingen; de boulevard. Vlissingen: Uit geverij ADZ, 2003, ongepagineerd, ISBN 90 72838 31 9, Efe 15,95. Bart Sorgedrager, Vlissingen Breskens Kruiningen Perkpolder; het laatste jaar van de veren over de Westerschelde. [Vlissingen:] MuZEEum, 2003, ongepa gineerd [96 p.], ISBN 90 74576 40 o, Ee 25. De publicatie van het gedenkboek terugblikken over een eeuw zeevaartschool in Vlissingen is geen overbo dige luxe, gezien de wederwaardigheden van deze in 1903 gestichte instelling. Het instituut is overigens al in 1978 omgedoopt tot Maritiem Instituut De Ruyter, en was in de jaren tachtig het slachtoffer van fusies, Twee 'blikken' van de zeevaartschool met hun kostjuffrouw. een splitsing en opnieuw fusies. De hbo-opleidingen behoren nu tot de Hogeschool Zeeland, de mbo-oplei- dingen bij het ROC-Zeeland. Het gedenkboek behandelt al die bestuurlijke ont wikkelingen, maar ook de aard van de opleidingen, het eigen orgaan Poseidon, de Vereniging van Oud- Leerlingen (VOL), de perikelen tijdens de Tweede Wereldoorlog en de lotgevallen van fameuze oud-leer lingen. Een interessant verhaal, dat ook meer algemeen geïnteresseerden naar het boek zal doen grijpen, behan delt de ontwikkelingen in de zeevaart in de twintigste eeuw. Het is geschreven door maritiem publicist Menso de Jong. De andere co-auteurs van het boek, zoals oud-directeur Brouwer en oud-leerling Rinus van Es zijn ietwat verdekt opgesteld; hun namen zijn alleen te lezen bij de door hen geschreven hoofdstukken, niet in de inhoudsopgave. Het mooi door ADZ vorm gegeven boek biedt talrijke documentaire foto's en andere illustraties. Uiteraard figureert de boulevard, zo lang het thuis van de zeevaartschool, er ruim in. Wie het boek dichtslaat kan meteen verder met een andere recente documentaire van de boulevard: het (derde) fotoboek van Ruben Oreel. Vlissingen. De bou levard is een fullcolour verslag van de boulevard nu, een aaneenschakeling van uiterst diverse prenten, hier en daar met schaarse bijschriftjes verklaard: "Blikken' (leerlingen van de zeevaartschool)', 'De Sardijntoren', 'In de kazematten', 'De zeevaartschool' - schitterende opname bij avond -'De loodsensteiger' enzovoort. 'Foto journalist Ruben Oreel (Middelburg 1949) is verknocht aan de boulevard', schrijft uitgever Bert Gerestein in zijn voorwoord. Dat blijkt. En velen met hem, want een grote hap uit de oplage was kort na verschijnen al weg. Gewapend met beide Vlissingenboeken moet je eigenlijk even de boulevard af, om bij het Zeeuws maritiem muZEEum binnen te lopen en dat andere, verwante fotoboek aan te schaffen: Bart Sorgedragers Het laatste jaar van de veren over de Westerschelde (even eens in de boekhandel verkrijgbaar). PSD'ers, passa giers, interieurdetails, stuurhuis, werkplaats, kombuis, passerende schepen, havengezichten, alles komt aan bod. Natuurlijk ook de Vlissingse boulevard vanaf het water gezien - zoals Oreel op zijn beurt niet vergat vanaf de boulevard de bóót te fotograferen. 37 Zeeuws Tijdschrift 2003/6

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 39