ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN godenverering en symbolen, de tempels, Nehalennia- vereerders, hun namen, bezigheden en de inscripties die ze nalieten. Heel aardig is de korte receptiegeschie denis van de Domburgse monumenten vóór en na de verwoesting van een groot deel ervan in de kerk van Domburg door een brand in 1848. Aangaande Ganuenta, het 'Romeinse Colijnsplaat', laat de anders ietwat stroeve geleerde Stuart zich zelfs verleiden tot boude specula tie. Ganuenta was niet alleen een pelgrimsoord, maar ook een havenstad: er was een 'overslaghaven met alle faciliteiten voor het verladen van de vrachten, met magazijnen en een schippersbeurs. Grote exportkan toren moeten er hun kantoren hebben gehad.' Voorlopig ontbreekt het archeologische fundament onder dit mooie gedachtenbouwwerlc. Ganuenta ligt waarschijnlijk grotendeels onder de zandplaat Vuilbaard en misschien zal het volgens Stuart 'ooit mogelijk zijn daar nader onderzoek te verrichten'. Tot dan doen we het met de honderden stenen aandenkens aan Nehalennia, de schitterende afbeel dingen van de Domburgse stenen en een steeds groei end aantal publicaties. En die theorie van Ton Derks? Voorlopig blijven de Nehalenniapublicaties in mijn bezit rustig staan in de afdeling 'zelandica'. Glas van vissers, kooplui, monniken en heren is de cata logus bij de tijdelijke, gelijknamige tentoonstelling (30 maart - n november 2003) in Domein Raversijde (bezuiden Oostende, waar één van Vlaanderens mooi ste archeologische presentaties te bezoeken is: het middeleeuwse vissersdorp Walraversijde). De tentoon stelling besteedt aandacht aan de archeologische glas vondsten van dit middeleeuwse vissersdorp en een aantal andere vindplaatsen uit de Vlaamse kustregio en Zeeland, en onderstreept het belang van het glas binnen de materiële cultuur van deze gemeenschap pen. De kwalitatieve en kwantitatieve diversiteit van het glas, zijn vroege aanwezigheid en frequentie bewijst volgens de samenstellers de intensieve contac ten, zowel op professioneel als sociaal vlak, van de bewoners van deze kleine gemeenschappen. De nabij heid van een groot economisch centrum als Brugge en hun eigen creatieve en economische gedrag maak te goederen beschikbaar waarover andere, meer geïso leerde, landelijke gemeenschappen niet beschikten. Tentoonstelling en publicatie zijn het resultaat van samenwerking met de Nederlandse Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, de Historische Musea Brugge, het Instituut voor het Archeologische Patrimonium en de Vrije Universiteit Brussel. De in fullcolour uitgevoerde, rijk geïllustreerde catalogus behandelt de historische, archeologische en wetenschappelijke aspecten van de glasvondsten. Vanuit het Zeeuwse werkten Henk Hendrikse en Robert van Dierendonck mee aan het project. Wat kan de archeologie de samenleving bieden? Hoe liggen onze monumenten er bij? Wat is in de bodem nog aan archeologische resten te verwachten? Wat is het effect van de plannen voor wegaanleg en huizen bouw? Op al deze vragen gaat de Archeologiebalans 2002 in. De van, weliswaar kleurige, tabellen en kaart jes vergeven rapportage - die trouwens ook mooie maar te kleine foto's van monumenten, vondsten en archeologisch bepaalde landschappen biedt - is geschreven om beleid te verantwoorden, te evalueren en te ontwikkelen. Van drie thema's die van belang 1. De provinciale boot Willem J.J. Boot (Van Wijnen) 2. Vlissingen, de boulevard Ruben Oreel (ADZ) 3. Land in zicht Karen Kroese e.a. (Provincie Zeeland) 4. Strao in aore ver'aelen in Schouws dialect H. Blom (De Vries) 5. Schouwen-Duiveland, van oeverkant tot binnen land Jan J.B. Kuipers en Anton Dingemanse (De Vries) 6 'een zeer aangenaam panorama' Robbert Jan Swiers (Den Boer/De Ruiter) 7 Vaarwel PSD (Comité Vaarwel PSD) 8 Vlissingen Breskens, Kruiningen Perkpolder Bart Sorgedrager (MuZEEum) 9 Gedachten en gedichten Lex Maes (Den Boer/De Ruiter) 10 Sprekende gevels Betty Blikman-Ruiterlcamp Paul Blikman (De Vries) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente verkoopcijfers van grotere boekhandels in Zeeland: De Drvkkery te Middelburg, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zierikzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: J.J.B. Kuipers, M. Smallegangesbuurt 36, 4461 AT Goes (0113 - 215137 e-mail: jjbkuipers@zeelandnet.nl) 40 Zeeuws Tijdschrift 2003/6

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 42