Programma 'Film en Literatuur' 11-13 september in Cine City Podium voor Uitgesproken Meningen Donderdag 11 september 14.00 uur Van boek naar film Welke economische, sociaal maatschappelijke- en artistieke factoren spelen mee in het adaptatieproces van boek naar film? Als twee druppels water (1963) van Fons Rademaker naar de roman De donkere kamer van Damokles van W. F. Hermans biedt een perfecte illu stratie. Rademakers zal tijdens een talkshow aanwezig zijn om dit proces verder toe te lichten. Aansluitend hierop wordt Als twee druppels water vertoond. 19.00 Korte inleiding door Mare Westermann en vertoning competitiefilm 21.30-22.30 Talkshow met Rinus Ferdinandusse, Geert Mak en speciale gast Fons Rademakers Vrijdag 12 september 10.00 Mythe en Film Van mythe tot film - film als nieuwe mythe. Aan bod ko men drie vormen van literatuurverfilming: de registra tie, de adaptatie en de transformatie. Pasolini meent dat film het meest geschikte medium is om de mythen van onze tijd uit te beelden. Daarom kiezen wij zijn persoonlijke transformatie van de Oedipusmythe, die op talloze terreinen sporen heeft nagelaten in de geschie denis van de westerse beschaving. Aansluitend: verto ning van Edipe Re (1967) van Pier Paolo Pasolini naar de tragedie van Sophokles. 14.00 Intertekst en metajilm. Filmmakers als Truffaut, Fellini en Reisz deelden de postmoderne belangstelling van schrijvers als Italo Calvino en John Fowles die zich in hun romans bezinnen op hun eigen inspiratie en creati viteit, op de relatie tussen verhalen en de werkelijkheid en op de plaats van de lezer in hun werk. Fellini reikt in zijn Otto e mezzo (1963) heel ver in dit metagenre. Aansluitend: vertoning van Otto e Mezzo. 19.00 Korte inleiding door Mare Westermann en vertoning competitiefilm (film gebaseerd op een boek) 21.30-22.30 Talkshow met Connie Palmen, Ronald Giphart, Lili Rademakers en speciale gast Rosita Steenbeek. Zaterdag 23 september 10.00 Vertelperspectief Point of view In een lezing worden verschillende subjectieve wijzen van vertellen in film en literatuur onderzocht, toege spitst op mindscreen, een begrip uit de filmtheorie en Virginia Woolfs stream of consciousness. Aansluitend: vertoning van The Hours (2002) van Stephen Daldry (het vooraf lezen van Mrs Dalloway van Virginia Woolf wordt aanbevolen). 15.00 Cinema Literair lezing door Stephen Daldry en Michael Cunningham, respectievelijk regisseur en schrijver van The Hours. 16.00 Prijsuitreiking van de Film by the Sea Award (officiële competitieprogramma film en literatuur) Wijzigingen in het programma voorbehouden. Voor infor matie zie de website www.filmbythesea.nl. Een proefschrift is meer dan het vertellen van verhalen Het is jammer dat Doeke Roos het nodig heeft gevon den om in het voorgaande nummer van dit tijdschrift (ZT 53 (2003) 4-5, 50-52) uitvoerig terug te komen op de gang van zaken rondom zijn promotie te Leiden en daarbij in mijn richting een aantal onvriendelijke din gen op te merken. Dat was niet verstandig, want hij dwingt mij nu nader in te gaan op wat een academi sche promotie inhoudt en ook op zijn voorstelling van 44 Zeeuws Tijdschrift 2003/6

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 46