IIIIIIHHI Krant voor Zeeland, van Zeeland, over Zeeland en alles wat daaromheen gebeurt. PZC... uw krant. Neem nu een (proef)abonnement. PZC KRANT VOOR ZEELAND Bel gratis 0800-0231 231. zaken. Het is de eerste keer na 43 eerdere promoties, dat mij dit gebeurt. Het begon allemaal in 1995. Op grond van zijn oplei ding aan de Zeevaartschool en zijn stuurmansdiploma's - tegenwoordig gelijkgesteld aan hbo-diploma's - ver kreeg Roos toegang tot een universitaire promotie; zijn eerder getoonde historische belangstelling en zijn publicaties werkten hierbij versterkend. Dat wilde niet zeggen dat elk volgende manuscript zonder meer ge schikt zou zijn als dissertatie. Het gaat ten slotte om de hoogste academische graad. Elke universiteit stelt daaraan een zelfde reeks van eisen, die zijn vastgelegd in promotiereglementen. Die eisen betreffen ondermeer een scherpe profilering van de vraagstelling, een weten schappelijk niveau van ordening, analyse en verwerking van het materiaal en een kritische confrontatie van eigen conclusies met bestaande opvattingen. Aan de betoog trant en wijze van schrijven van Roos diende zeker te worden gesleuteld. Enige kennismaking met het acade misch onderwijs en discours vond ik derhalve wenselijk. Dit alles bleek voor de toen 63-jarige gepensioneer de loods geen probleem. Het wierp allemaal niet het verwachte rendement af, want de hoofdstukken die werden geschreven waren niet aanvaardbaar voor een dissertatie. Onvoldoende inzicht in de staatkundige, politieke en maatschappelijke structuren van de Republiek bleef een manco, terwijl Roos ook graag niet te staven beweringen over personen en verhoudingen in zijn tekst opnam. Meer dan een alinea diende te worden geschrapt. Behalve de promotor heeft ook de referent Prof. dr. S. Groenveld ontelbare uren aan de inhoud en de tekst zelf moeten besteden. Bovendien was het Nederlands wat betreft zinsbouw en grammatica slecht. Dit heeft niets met 'narratief' te maken. Ten slotte passeerde het manuscript de leescom missie en vond de promotie plaats. Dat is een formeel examen en natuurlijk worden de vragen niet vooraf meegedeeld, gesteld dat de promotor ze al zou weten en wat bij mij niet het geval was. Het was een drama tisch gebeuren, waarover de naastbetrokkenen na afloop tegenover mij kies zwegen. Ik zou dat ook zelf liever hebben gedaan. De doctorstitel werd verleend, maar het zou Roos sieren als hij 'in het Zeeuwse' een bescheiden gebruik van deze waardigheid maakt. Prof.dr. J.R. Bruijn 45 Zeeuws Tijdschrift 2003/6

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 47