Film by th e Sea in Cine City Dit nummer van het Zeeuws Tijdschrift is gewijd aan Film by the Sea, het filmfesti val in Vlissingen dat zijn eerste lustrum viert. Dit jaar is het voor de eerste keer dat een gedeelte van het festival ook in het Pathé Theater in Scheveningen is te zien. Leo Hannewijk, de festivaldirec teur, zegt dat er puur strategische rede nen aan ten grondslag liggen omdat Film by the Sea uit wil groeien tot een festival dat zich in badplaatsen langs de kusten van de Noordzee afspeelt. Brighton en Oostende reageerden al enthousiast. Film by the Sea onderscheidt zich van andere festivals door de nadruk op de connectie film literatuur. Er wordt een prijs uitgereikt voor de beste ver filming van een boek. De jury, onder lei ding van de voorzitter voor het leven Rinus Ferdinandusse, bestaat onder anderen uit bekende Nederlandse auteurs. Dit jaar strijken tijdens de festi- valdagen Connie Palmen, Geert Mak en Ronald Giphart neer op de Boulevard. Tel daarbij (internationaal bekende) film sterren en regisseurs, stariets en meer dan 20.000 bezoekers op en het decor voor Film by the Sea is bijna geschetst. Niet vergeten mogen worden de futuris tische megascoop Cine City waar 90 nieuwe films worden gedraaid en het permanente Cinerama van de Noordzee horizon. Het openings- en slotfeest behoren niet voor niets tot de Zeeuwste society events van de zomer. De organisatoren hadden geen betere plek dan Vlissingen kunnen uitzoeken want in 1910 werd in die stad de eerste bioscoop in Zeeland geopend (Cine City is dus een treffende benaming) die Cosmopolitan werd genoemd. In die naam gaat de drang naar de grote wereld schuil, eigen aan een havenstad. De bio- 2 Zeeuws Tijdschrift 2003/6 scopen in andere dorpen en steden droe gen namen die associaties opwekken met koningshuizen, de faraonitische, de moorse, de moderne of met de wereld van alledag zoals Palace, De Koning van Engeland, Luxor, Alhambra, Luxor, Electro, De Sumajo en De Landbouw. Begin jaren vijftig waren er maar liefst 21 bioscopen. Elf daarvan waren geves tigd in de zachte onderbuik van Zeeland, de grensstreek met Vlaanderen. Eind van de twintigste eeuw telde Zeeland er nog twee: De Koning van Engeland in Hulst en Cine City. Ze beschikken in totaal over 15 zalen en daar komen er nog minimaal vijf bij als in 2005 in Terneuzen (de stad waar in september 1898 de eerste filmvertoning in Zeeland te zien was) een megascoop de deuren opent. Met die meer dan 20 goed geou tilleerde zalen voor iets minder dan 400.000 Zeeuwen is er sprake van een bioscoopvoorziening op stedelijk niveau. De geschiedenis van de bioscoop en het filmhuis in Zeeland is een boek dat nog geschreven moet worden. Hans Pos, lid van de Raad van Advies van Film by the Sea, spreekt zelfs onbewimpeld van Zeeland als een onontdekt filmparadijs en Rinus Ferdinandusse heeft een don kerbruin vermoeden dat er nog veel films op Zeeuwse zolders op herontdek king liggen te wachten. Ik vind Joantje van regisseur Cor Schijve die in 1966 in première ging zeker tot die categorie horen. Dit jaar kunt u als lezer van het ZT in ieder geval op 6 september gratis naar Heariheathotel (2002), een ode aan Vlissingen van Bob Pingen waarvan stills de omslag van dit tijdschrift sieren. Reserveer nu voor het te laat is. Paul van der Velde

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 4