En dat was...? Een festival met toegevoegde waarde. Niet alleen films die een week later in alle bioscopen draaien, maar films die alleen in Vlissingen zijn te zien en waar een award mee te winnen valt. De vraag was natuurlijk welke positie we zouden moeten innemen ten opzich te van andere festivals in Nederland. Hoe verhoudt het zich tot Rotterdam dat zich profileert met experi ment en vernieuwing of met het documentaire-festi val IDFA. In het kielzog van buitenlandse festivals hebben wij gekozen voor een combinatie van com merciële en artistieke producties. Onze voorzitter Hedy D'Ancona verwoordde het zo: Alles wat kwali teit heeft...' Wat populair is kan kwaliteit hebben en wat kwaliteit heeft kan populair zijn? Él Precies. Het kwam neer op een ontmoeting tussen de 4iiB zogenoemde populaire en haute culture, de publieks films en de artfilms. Is dat onderscheid vandaag de dag nog houdbaar? Die Berlijnse muur tussen het alternatieve circuit en de reguliere bioscopen heb ik altijd volslagen onzin gevonden. Die houding in de filmhuizen van wij weten wat goed is, stoorde me mateloos. Hier in Vlissingen is de muur wel aardig neergehaald, denk ik. Een andere manier om ons te onderscheiden was de aandacht voor film en literatuur en de daaraan ver bonden competitie. Behalve dat dat een interessant thema is - overal in de kunst zie je mengvormen ont staan tussen verschillende kunstdisciplines - gingen we ervan uit dat literatuurminnend publiek ook een goede film weet te waarderen. Hoe belangrijk was de locatie, Cine City in Vlissingen? Die was cruciaal. Je zag en ziet dat filmfestivals steeds vaker met succes op bijzondere plekken worden gehouden. Neem dat festival bovenop een berg, in een klein Kroatisch dorpje met achthonderd inwoners. In Vlissingen hebben we natuurlijk ook niet te klagen: prachtige accommodatie, vlak bij de zee en culinair is hier ook het nodige te beleven. Wel ontbreekt er een hotel dat ambiance heeft. Matthijs van Heijningen heeft eens voorgesteld om tenten op het strand te zetten en daar de films te gaan vertonen. Binnen vijf jaar staan die tenten er en zullen we film feesten organiseren. Dit jaar speelt een deel van het festival zich afin Scheveningen. Een vreemde zet. Kun je je niet beter op Vlaanderen richten? 4 Zeeuws Tijdschrift 2003/6

Zeeuws Tijdschrift | 2003 | | pagina 6