handels 2 a 3 procent een onmogelijke opgave vinden. Onze aandeelhouders zijn tevreden. U heeft wel de wind in de zeilen gehad. Neem het con tract met de Zeeuwse Bibliotheek waardoor uw boek handel de eerste leverancier van deze instelling werd. Dat legde destijds [begin jaren negentig, Anbeek runde toen nog boekhandel Fanoy] inderdaad een mooie basis. Niet zozeer in financieel opzicht trouwens. We investeerden vooral in kennis. Ik kon door dit contract iemand vast op de bestelafdeling zetten die ook ande re klanten van dienst kon zijn en het automatiserings systeem kon uitbreiden. Daar profiteren we uiteraard nu nog van. Maar twee andere boekhandels gingen ten onder... Toen De Drvkkery openging was de een failliet en de ander al twee jaar gestopt. Het verhaal dat wij deze winkels van de markt af hebben gedrukt ldopt niet. Is er nog een markt voor kleine gespecialiseerde boek handels? In grote steden als Amsterdam en Rotterdam bestaan ze naast de grote winkels. Daar heb je kinderboekhan dels, kookboekhandels en wat al niet meer. In de pro vincie kan dat niet, althans niet op een gezonde finan ciële basis. Reken maar uit: een kleine boekhandel voert 8000 titels, twee kleintjes het dubbele. Wij heb ben een assortiment van 30.000 en voegen meerwaar de toe door het culturele programma en het personeel. Dat kunnen die kleintjes, hoe jammer misschien ook, hier niet bieden. Tegelijkertijd maken wij ons wel eens zorgen over hoe consumenten op een monopolist als De Drvkkery reageren. Hoe we daarmee omgaan? Je best blijven doen en je niet als monopolist gaan gedragen. Hoe denkt u over het literaire klimaat in Zeeland? Er wordt veel literatuur gelezen, maar de creatieve kring is nogal klein. Alleen met de kinderboeken gaat het goed. Zo mocht ik als voorzitter van het CPNB Floortje Zwigtman (Terneuzen 1974) de Zilveren Zoen voor haar boek Wolfsroedel uitreiken. Wat vindt u van de Zeeuwse boekenprijs? Het is een keuze van de redactie van het Zeeuws Tijdschrift om het zo te doen. Ik heb er wel kritiek op. Ik vind de boeken van Carolijn Visser en Annejet van der Zijl geen Zeelandica. Vergelijk het maar met Willem van Hanegem, geboren in Breskens. Ik vraag me af of hij Zeeland op de kaart kan aanwijzen, hij is al zo lang weg. Onzin om hem Zeeuw te noemen. Wie moet de prijs krijgen? Zonder enige twijfel: Kees Slager. Zijn boek Hier was eens Capeïle is echt een pareltje. Mooi geschreven en zo boeiend hoe hij inzoomt op de bewoners van dat dorp. Iets anders nieuws is de Zeeuwse Universiteit. De Divkkery wordt een academische boekhandel en meer dan dat... Een interessant project. De Roosevelt Academy ver wacht in het eerste jaar 200 studenten en daar maken we nu een mooi pakket voor. Die studenten kiezen hun boeken uit, de rekening gaat rechtstreeks naar pa en ma. Over een paar jaar gaat het om ongeveer 600 studenten. Ja dat betekent wat. Middelburg zal een stuk flitsender worden. Die studenten gaan de horeca in en wij hebben ze daar wat te bieden. Goedkope maaltijden. Met een soort strippenkaart kunnen ze bij ons in de brasserie, maar ook in andere etablissemen ten goedkoop een goede, gezonde maaltijd krijgen. Daar staan wij voor in. Daarnaast zorgt de weten schappelijke staf die hier komt wonen voor de nodige afzet. Nog andere plannen? Altijd. Wat dacht je van het cultureel centrum in de Kloveniersdoelen. Een podium voor kunstenaars, nieuwe muziek, lezingen, concerten en wat al niet meer. Het kan niet op... De Drvkkery staat als een huis. Maar we moeten inderdaad oppassen dat het niet als vanzelfsprekend wordt ervaren. Wij hebben de lat enorm hoog gelegd en de klant raakt daaraan gewend. Waarmee kunnen we onze klanten nog verwennen? Ik weet het niet. Wat me goeddoet is dat toeristen onze aanpak nog steeds on-Zeeuws noemen. Dat dit kan in Zeeland, zo onprovinciaals. Juist, zeggen wij dan, juist! Zeelandstad in optima forma... Ja, wat moet ik daar nog meer over zeggen...? 6 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 10