In de uitnodiging voor de Zeeuwse Boekenprijs sta ik aangekondigd als directeur van boekhandel De Drvkkery in Middelburg en als voorzitter van het bestuur van de CPNB. De Stichting voor Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, organisator van onder andere de Boekenweek en de Kinderboekenweek. Dit voorzitterschap geeft deze spreker natuurlijk een zekere status, maar vanmiddag sta ik hier echt alleen als boekverkoper en een klein beetje als uitgever. Te Middelburg en Vlissingen. Dick Anbeek Het is alsof de organisatoren van het Zeeuws Tijdschrift met het noemen van mijn landelijke functie direct de wens voor landelijke uitstraling van de Zeeuwse Boeken prijs aan hebben willen geven. Maar, wat is een Zeeuws boek? Of, wie is een Zeeuws auteur? Ter geruststelling. Ik ben van geboorte een Utrechtenaar, geboren uit een Stichtse vader en een Drentse moeder. Inmiddels woon ik 42 jaar in Middelburg en claim een Zeeuw te zijn. Waar moet je op ingaan als je iets mag zeggen over het Zeeuwse Boek? Als Zeeuws boekverkoper. Is het Zeeuwse boek een bepaald genre? Beperk ik mij tot de literatuur? Of mag ik alle rubrieken betrekken? Ter oriëntatie heb ik eerst een rondje gemaakt door de winkel. Bij de afdeling kinderboeken vond ik boeken van Wim Hofman, Ben Slingenberg, Yet Baas, Floortje Zwigtman, Johanna Kruit, Robbert Jan Swiers. En Annie Schmidt natuurlijk, geboren in Kapelle. Bij de afdeling poëzie de namen van Emma Crebolder, Frans van Dixhoorn, Lourens Geerse, Neeltje Zoetje Jobse, Johanna Kruit, Yvonne Né, Andreas Oosthoek, Hans Verhagen, Hans Warren, Chawwa Wijnberg. En tien tallen andere dichters die in Zeeland wonen, gewoond hebben, er geboren zijn of op vakantie geweest zijn. Bij de afdeling literatuur wordt de spoeling al dunner. Carolijn Visser, geboren in Leiden, maar woonachtig geweest in Middelburg, Jacques Hamelink, die zijn hele leven moet horen dat hij eigenlijk een Zeeuw is, Freek de Jonge en Oek de Jong. De theoloog Kuitert heeft, zoals dat heet in Zeeland gestaan, sportjournalist Matty Verkamman schreef een boek over de negen Zeeuwen die ooit in Oranje gestaan hebben, Herman Wijffels komt uit Zeeuws- Vlaanderen, Tracey Metz heeft een huisje in de Zak van Zuid-Beveland. Henk Davidse ontpopte zich als de verzamelaar van de openbaringen van Johan Cruyff, en Yvonne de Kramer schreef boeken over Bosfïguren van brooddeeg. Als ik zo doorga, kan deze middag wel eens heel lang gaan duren. 7 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 11