Zeeuws volgens NUR Jaren geleden heb ik met Hans Verhagen gecorrespon deerd over een uit te geven Zeeuwse poëziebloemlezing, later verschenen als Zee sj Land als geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek. Hans Verhagen vroeg zich af wat dit eigenlijk voor een bloemlezing zou worden. 'Een bloemlezing van Zeeuwse dichters? Nee, want Nijhoff, Achterberg, Slauerhoff, Campert en Bloem zijn geen Zeeuwen. Hebben ze dan in Zeeland gewoond? Nee, ze zijn er hooguit misschien eens op vakantie geweest. Gaat het dus om gedichten die over Zeeland handelen? Maar er staan ook gedichten in die bijvoorbeeld de zee in het algemeen tot onderwerp hebben, niet speci aal de zee bij Zeeland. Waarom? Dan geldt weer wel: omdat de schrijvers ervan Zeeuwen zijn, althans in Zeeland wonen, wat weer iets anders is. Toen ik' - ik citeer nog steeds Hans Verhagen - 'begin jaren zestig nog in Zeeland woonde wist ik, evenals het toen aan zienlijk meer geïnteresseerde poëzielezend publiek, niet beter dan dat ik zo ongeveer de enige Zeeuwse dichter was. En er kwamen toen ook bij mij geregeld dichters op bezoek, en sommigen van hen, zoals Armando, Vaandrager en Vinkenoog hebben door hun verblijf geïnspireerde gedichten geschreven en gepubliceerd, net zoals voornoemde kanonnen uit een ander tijdperk. Armando zelfs met gebruikmaking van het dialect. Waarom zijn die niet geselecteerd?' Tot zover Hans Verhagen over de bloemlezing, waarvan me bijgeble ven is dat Hans daar niet zo gelukkig mee was. Iets over het Zeeuwse boek zeggen zonder het te definiëren, zal niet lukken. In het commerciële boeken vak hebben we dit probleem opgelost, door een partij aan te wijzen, die beslist in welke categorie een boek valt: de uitgever. Vaak discutabel, maar wel helder. Alle boeken die in Nederland verschijnen krijgen allereerst een ISBN (Internationaal Standaard Boek Nummer), maar ook een NUR (Nederlandstalige Uniforme Rubrieksindeling)-code. De codes 520 tot en met 523 hiervan zijn voorbehouden aan regionalia. NUR code 524 is bestemd voor boeken verschenen in de Friese taal, code 525 voor streektaal in het alge meen. Het Zeeuws heeft geen code toegewezen gekre gen. Geen taal misschien? Het antwoord op de vraag die Paul van der Velde [hoofdredacteur van het Zeeuws TijdschriftJ me stelde, om iets te vertellen over de positie van het Zeeuwse boek, ontleen ik aan de statistieken van deze NUR- codes. 11c heb hierbij dankbaar gebruikgemaakt van de gegevens uit onze eigen boekhandels, onze uitgeverij Den Boer de Ruiter, Boekmonitor (landelijke meting van de verkoop van boeken) en gesprekken met colle ga's. Hoeveel Zeeuwse boeken - volgens de definitie van de boekverkopers - worden er jaarlijks verkocht in Zeeland? Het zijn er ongeveer 25.000 per jaar. Gemiddeld zijn 200 Zeeuwse titels beschikbaar. Ongeveer vijf titels halen elk jaar weer een verkoop resultaat van ruim 2.000 exemplaren. Resteren 15.000 boeken over bijna 200 titels. Een gemiddelde verkoop per titel van 75 boeken per titel dus. Wat betekent dat een gemiddeld Zeeuws boek met een oplage van 1.000 stuks pas na ruim tien jaar is uitverkocht. De grotere boekhandels in Zeeland hebben 90 tot 160 titels op voorraad, de kleinere veel minder. Veel van de bij de uitgevers beschikbare boeken staan niet eens op de plank bij het merendeel van de boekverkopers in Zeeland. Ach lieve tijd, ach arm Zeeland Hoe verhouden zich de landelijke verkopen van Zeeuwse boeken tot de verkoop van boeken uit andere regio's. Hiervoor ben ik te rade gegaan bij Boekmonitor. Elke week publiceert Boekmonitor een top 100 en toptie nen van alle rubrieken, waaronder natuurlijk de regio nale boeken. In het afgelopen jaar hebben in totaal acht Zeeuwse boeken de landelijke regio-toptien bereikt. Vier titels kwamen er een paar keer in voor: Hier was eens Capelle, van Kees Slager, Heel de wereld trekt naar Veere, van Kees Leeman, Rond 't hof van Gerard Smallegange en Zeeland 1945-1950 van Jan Zwemer. Ook heb ik gekeken welke regio's het vaakst vertegen woordigd waren in deze toptien. Iedereen denkt altijd dat dat Friesland, Zeeland en Limburg zullen zijn. Ik zag vooral heel veel titels over Brabant, Drenthe en Utrecht. In de boekhandel is de rubriek Zeeland van zeer groot belang. In een interview met het Zeeuws Tijdschrift, nu tien jaar geleden, stelden Jan Bruijns en ik in een interview met Peter van Houte dat het Zeeuwse boek goed is voor 15 procent van de totale omzet van de boekhandel. Laten we stellen, dat we deze uitspraak deden in een tijd dat de boekhandel nog niet zo goed geautomatiseerd was. Of, dat we, in het belang van de 8 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 12