Sluis een broedplaats voor de Nederlandse taal johan Hendrik van Dale. Archief Gemeente Sluis. Jaap Sala Johan Hendrik van Dale is op afstand de beroemdste Sluizenaar. Die bekendheid dankt hij aan zijn enorme literaire productie als onderzoeker, archivaris, histori cus en als schrijver van schoolboekjes. Maar vooral natuurlijk is hij bekend als de samensteller van het Groot Woordenboek der Nederlandsche Taal. Van Dale is een Sluizenaar met gezag. Nederlandse en Belgische schrijvers verwijzen naar hem, rechters raadplegen zijn woordenboek voor de juiste interpre tatie van een woord en ambtenaren dienen zich strikt aan de spelling te houden, zoals die in de Van Dale staat. Tot voor kort gold zelfs: staat een woord niet in de Grote Van Dale, dan bestaat het niet. Welke Sluizenaar kon anderhalve eeuw geleden vermoeden dat hun bescheiden plaatsgenoot zo bekend zou worden? De vaak met zijn gezondheid sukkelende hoofdonder wijzer zelf in ieder geval niet. Is die bekendheid terecht? Mogen we, als we het hebben over de taalwetenschapper en woordenboeken samensteller Van Dale, met recht spreken over 'De Grote Van Dale'? Dat is één van de vragen die aan de orde komen in de biografie. Ik spreek met opzet over één van de vragen, want naar ik heb begrepen beslaat de biografie vele onderzoeksterreinen zoals: de geschie denis van woorden en woordenboeken, de taalweten schap, Sluis 150 jaar geleden, het toenmalige onder wijs en archiefwezen, het persoonlijke leven van Van Dale, de Vlaams-Belgisch-Nederlandse betrekkingen. Tussen taalgebruik en taalbewustzijn Wat mij als burgemeester van de grensgemeente Sluis bijzonder interesseert, is het aspect taaibeleving. Sluis bevindt zich, denk ik, wat dat betreft op een heel bij zondere plaats. Ik verklaar mij nader. In het zuiden van ons taalgebied heeft Vlaanderen altijd moeten vechten voor het instandhouden van de eigen taal, moeten vechten tegen vreemde taalinvloeden en voor al tegen de verfransing. De taalstrijd was niet alleen 11 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 15