I L i eve Arthur' Voor Het tienjarig bestaan van het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg in 2004 werkt Francisca van Vloten aan een expositie en publicatie rond Mies Elout-Drabbe (1875- 1956). De brieven die jan Toorop en Rik Roland Holst de Domburgse kunstenares stuurden zijn bewaard gebleven, de briefwisseling met Arthur van Schendel (1874-1946) is op enkele brieven van Mies na verloren gegaan. Francisca van Vloten Van Schendel behoorde evenals Toorop en Roland Holst tot de Domburgse badgasten en de vriendenkring van Mies Elout, maar over zijn verblijf in Domburg en zijn vriendschap met Mies is nauwelijks iets bekend. Onderzoek in oude bronnen maakte het mogelijk er een beeld van te schetsen. De Schrijver In 1911 waren de Van Schendels voor het eerst in Domburg, waar ze vanaf de zomer van dat jaar een huis hadden gehuurd. De keuze was gevallen op Duinzicht, een huis met een dakkapel en een karak teristiek balkonnetje, dat schuin tegenover het Badpaviljoen stond. Annie van Schendel-de Boers (1885-1976) leed aan astma, de artsen hadden haar een verblijf aan zee aangeraden. Met zijn neoromantische, op de Middeleeuwen en Renaissance geënte romans als Een zwerver verliefd (1904) en Een zwerver verdwaald (1907) had de schrij ver Van Schendel faam verworven; in later jaren zou hij, in Nederlandse thema's - zijn zogenoemde realis tische romans - het accent op het menselijk lot leggen ten koste van het romantisch verlangen, beginnend met Het Fregatschip Johanna-Maria (1930). In zijn laatste werken voert een verinnerlijkte fantasie de boven toon. Tijdens zijn eerste lange verblijf in Domburg ging zijn aandacht vooral uit naar secundaire literatuur. Aan een vriend schreef hij: 'Tegenwoordig heb ik minder tijd dan ooit voor lezen, omdat ik hard moet studeeren in allerlei boeken Uitgebreid historisch onderzoek ging aan de meeste van zijn boeken vooraf. Dankzij een verslag van Maud Priest (1886-1987), een Engelse kennis van Arthur, die in Amsterdam meermalen bij de Van Schendels op bezoek was geweest en in augustus 1911 als gast en kindermeisje tegelijk in Domburg arriveerde, is het mogelijk een indruk te krijgen van het Domburgse leven van de 26 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 30