r"';:W Mies Elout-Drabbe, Bevroren zee, 1916, olieverf op doek, particuliere collectie. familie. Met het stoomtrammetje over Walcheren in Domburg aangekomen, werd Maud op het perron begroet door 'de Schrijver in zijn afgedragen bruine pak en rode das, zijn vrouw in haar lange en tijdloze terra-cotta jurk, met haar bleke lieve gezicht, Bartje in een groot blauw kinderschort, haar haar in vlech ten, en, in een ruime oude kinderwagen, Kennie, haar gezicht half verborgen achter een gehavende kleine strohoed, en tegenover haar, blote teentjes tegen blote teentjes, Sjeu, zijn zachte krullen in de war en glanzend.' De familie bestond uit Arthur en Annie, hun dochtertje Kennie (Corinna, 1909-1985), hun zoontje Sjeu (Arthur, 1910-1979), Arthurs geëchte dochtertje uit zijn eerste huwelijk Bartje (Hubertine, 1902-ca. 1988) en de bulldog Matthew. Arthurs rode das, door Maud Priest genoemd, werd legendarisch, een onmis baar attribuut van de dromer, symbool van de fantasie in zijn Herinneringen van een dommen Jongen (1934) en onder meer duidelijk te zien op het portret dat Toorop in 1912 van Van Schendel schilderde. Maud Priest beschrijft de vele gasten en logees die er die zomer waren, de uurtjes die ze aan zee en in de Manteling-bossen met de kinderen doorbracht, maar ook verstilde momenten. Zoals, vanaf de straat, de blik op Van Schendels wilde haardos achter het raam van de studeerkamer: 'zijn wang rustte op zijn halfgesloten linkerhand, terwijl hij met zijn andere hand papieren omsloeg. Bij zijn elleboog lag de Bijbel.' Of Annie, in de kleine zitkamer, moeizaam en hijgend ademhalend. Opvallend is, dat Annie verlichting vond bij de zoge noemde 'astma-sigaretten'. In die dagen was er in Amsterdam een medische richting in opkomst waar bij astmapatiënten het roken van sigaretten werd voorgeschreven, hetgeen niet zelden leek te helpen. Van Schendels aandacht voor de bijbel kan men als een onderdeel van zijn studie zien, een aanloopje ver moedelijk tot De Mensch van Nazareth (1916). 27 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 31