Arthur van Schendel met Mies Elout-Drabbe in de duinen bij Oranjezon, 22 sept. 1912. Foto particuliere collectie. Annie van Schendel met haar kinderen Kennie en Sjeu in Domburg, 1912. Foto particuliere collectie. Het viel Maud Priest op hoe bezorgd Van Schendel ook was voor zijn kinderen, pootje baden of zonder hoofdbescherming op pad gaan in de zomerzon was uit den boze. Dat Van Schendel zijn eerste vrouw Bertha Zimmerman en hun in 1903 geboren dochter tje Suzanna aan tbc had verloren wist zij niet. Haar verhaal eindigt met de zware storm van 30 september 1911 - die ze, terugkijkend, plaatst in okto ber van dat jaar - de storm, die het huurhuis van de Van Schendels bedreigde en de fundamenten van het in juni/juli 1911 opgetrokken tentoonstellingsgebouw tje er vlakbij zo ondermijnde, dat het opnieuw moest worden opgebouwd. Tussen 1911 en 1921 hebben in die 'kunstzaal' de bekende Domburgse Tentoonstellingen plaatsgehad, die voornamelijk door Jan Toorop en Mies Elout werden georganiseerd. Shakespeare lezen Mies Elout, zorgzaam en gastvrij, weinig vragend en veel gevend, was al gauw tot de dierbare vrienden van de Van Schendels gaan behoren. 'Lieve Miesje', schreef Toorop haar op 25 decem ber 1911, Leuk en goed van v. Schendel dat jelui Shakespeare lezen. Heeft hij 't mooi gedaan en boei end. Hij leest heel goed. Ik kreeg van hem en zijne vrouw gezellig schrijven uit Domburg. Het bevalt hen goed in hun nieuwe woning. Om te werken moet je eigenlijk in Domburg zitten.' De Van Schendels hadden besloten langer in Domburg te blijven dan oorspronkelijk hun bedoeling was, in elk geval nog tot het einde van de zomer van 1912, en daartoe een nieuw onderkomen in de bad plaats gezocht. Van Schendel had in 1910 een biogra fische beschouwing over Shakespeare gepubliceerd. In Domburg kon hij tijdens het natte en verregende zomerseizoen van 1912 vermoedelijk in relatieve rust werken aan De Berg van Droomen, dat in 1913 verscheen. In dat jaar vestigden de Van Schendels zich opnieuw in Ede - waar zij van 1908 tot 1910 ook hadden gewoond - zij zouden echter jaarlijks in de (na)zomer naar Domburg terugkeren, nu eens Arthur alleen, dan weer Annie met de kinderen of de kinderen alleen voor een logeerpartij bij Bine de Sitter (1876-1958), een dierbare vriendin van Mies Elout en van de Van Schendels. In Domburg vond Arthur de ruimte en rust die hij nodig had, ook al zou blijken dat de Hollandse zee lucht niet weldadig genoeg voor Annie was. Ontspan ning zocht hij bij zijn vrienden, in het atelier van Toorop of dat van Mies Elout - waar ook Mondriaan wel 28 Zeeuws Tijdschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 32