Wij woonden in een nieuwbouwwijk die nog niet geheel voltooid was. 's Ochtends om zeven uur begon nen heimachines in de omgeving te stampen.Wij waren een van de eerste gezinnen die in de vette klei een tuin aanlegden. Toch voelden wij ons verbonden met het oude centrum. Mijn ouders waren weliswaar 'import' uit de Randstad, wij voelden ons Middelburgers. Als we een fietstochtje maakten wees mijn moeder er altijd op dat je overal op Walcheren de Lange Jan, de abdijtoren, kunt zien.Wij hielden van ons prachtige stadhuis, van de kaaien, van de bizarre Oostkerk. Op een dag stopte er opnieuw een deux-chevaux voor onze deur. Weer stapten er langharige mannen uit. Het was een filmploeg. Uit Amsterdam. De regis seur heette Dirk Jan Bijker, ik werd op slag op hem verliefd. Hij maakte een film over Zeeland. Het moest een 'kritiese' documentaire worden over het Deltaplan en de industrialisatie. In mijn vader verwachtte Dirk Jan een medestander te vinden. Zijn bezoek had voor ons gezin verstrekkende gevolgen. Dirk Jan serveerde ons een macrobiotische maaltijd die we langzaam kauwend wegwerkten met wortelsap. De cineasten spraken opgewonden met mijn ouders over de provobeweging. Ons huis leek te zweven boven de Zeeuwse polders. Grote veranderingen gingen er komen. Dirk Jan hielp mij zoeken naar mijn schild pad die al weken onvindbaar was. Zijn film ging In de Ban van het Gebeuren heten, vertelde hij. Een magische titel vond ik dat. Mijn oudste broer mocht mee op locatie. Zwaar onder de indruk kwam hij thuis. Zijn toekomst stond vast, vertelde hij. Na zijn eindexamen zou hij zich aanmelden bij de filmacademie. De filmploeg had in ons allen iets ontvlamd. Mijn vader stortte zich met nieuwe energie in de provinciale politiek. Mijn moeder kocht een Indiase rok en grote zilveren sieraden, ik werd een toegewijd macrobioot. En mijn oudste broer moest en zou naar Amsterdam. De filmploeg was weer komen logeren, Jeroen zou met hen terugrijden naar de hoofdstad. De schrik sloeg mij om het hart bij de gedachte. Mijn broer naar Amsterdam! Ik was bang dat ik hem nooit meer terug zou zien. 'Hij is nog veel te jong,' wierp mijn moeder tegen. En ik was het met haar eens. Hoe moest hij daar overleven? 'Voor een paar dagen maar,' smeekte hij. 'Dirk Jan past op mij.' Dat gaf de doorslag. Samen met de lange regisseur hupte hij in de deux-chevaux de straat uit. 's Avonds was het vreemd stil in huis. De moderne wind leek plotseling geluwd. We keken naar het nieuws. Er was een krakersrel in Amsterdam. Op het bordes van een grachtenpand werd gevochten. Politie sloeg met stokken in op een groep provo's, dachten we. Plotseling zagen we een stok neerkomen op de rug van onze broer. Zijn afrokapsel schokte heen en weer terwijl zijn gezicht gepijnigd vertrok. Mijn moeder gaf een gil. 'Waar is Dirk Jan?' riep ze. Mijn vader vloekte. De telefoon ging. Ik moest opnemen, voor de telefoon hadden mijn ouders nu geen tijd. Het was een man met een zware stem. 'Huis van bewaring,' verstond ik. Mijn vader nam de hoorn over. 'Die jongen is nog geen zestien,' hoorden we hem streng zeggen. 'U kunt hem niet vasthouden.' Wij staken onze duimen omhoog. Ik was er trots op dat mijn vader het op durfde te nemen tegen het gezag. Dit was het begin van de strijd. Vier dagen later kwam Jeroen terug naar Middelburg. Bleek, en met de trein. Zijn rug zat onder de blauwe striemen. We haalden hem binnen als een held. Urenlang hingen we aan zijn lippen. Hoe het eruit zag in de gevangenis, wilde ik weten. En of hij echt spinnenkoppen had gegeten. 'Wat ik nog steeds niet begrijp,' hield mijn moeder aan, 'waarom was Dirk Jan niet in de buurt?' Daar hebben we nooit een goed antwoord op gekregen. Want kort na deze gebeurtenis raakte Dirk Jan in de ban van God. Hij zei al zijn oude vrienden, waaronder wij, vaarwel, en begon een nieuw leven. Middelburg heeft nu een Hema, een McDonald's, een Blokker en zelfs de Kwantum heeft er onlangs een filiaal geopend. Er zijn hasjcoffeeshops en er wordt methadon verstrekt aan Zeeuwse junks. Middelburg lijkt nu precies op de rest van Nederland. De Delta werken zijn eindelijk voltooid. Van Carolijn Visser verscheen zeer onlangs De hele wereld (Amsterdam: Augustus, 2004), een bloemlezing uit haar werk met verhalen uit 21 landen. 37 Zeeuws Tiidschrift 2004/1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2004 | | pagina 41